Witamina B6, czyli pirydoksyna, to w rzeczywistości sześć różnych związków, które podlegają wzajemnym przekształceniom. Jej działanie w największym stopniu oddziałuje na układ nerwowy i hormonalny, a skutki niedoboru są tak poważne, że warto zadbać o jej uzupełnianie.
Witamina B6 - niedobór
Konsekwencją zbyt niskiego poziomu witaminy B6 mogą być zmiany w układzie nerwowym objawiające się depresją, obniżeniem nastroju, czy bezsennością. Z uwagi na korzystne działanie w zakresie poprawy funkcji poznawczych często zaleca się jej stosowanie uczniom, studentom i osobom pracującym umysłowo. Pozytywnie wpływa ona bowiem na procesy myślowe i pamięć.
Przemęczenie, stres, duży wysiłek, nie tylko fizyczny, ale też umysłowy, narażają nas na niedobory witaminy B6. Do obniżenia jej poziomu przyczyniają się również diety odchudzające i stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Zapotrzebowanie na pirydoksynę rośnie przy spożywaniu pokarmów bogatych w białko, o czym powinni pamiętać zwłaszcza sportowcy i wszyscy stosujący wysokobiałkowe diety.
Witamina B6 - gdzie występuje
Produkty bogate w witaminę to: produkty zwierzęce (mięso, ryby, jaja), zboża pełnoziarniste, orzechy, banany oraz nasiona (głównie nasiona warzyw strączkowych). Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 to 1,3-2 mg. Dla osób nieposiadających zbilansowanej diety, zapewniającej odpowiednią podaż tejże witaminy są suplementy oraz leki z pirodyksyną. W przypadku wyboru preparatów warto zwrócić uwagę na formę witaminy i skierować uwagę ku P5P (koenzymatyczna, często błędnie uznawana jako B6 metylowana).
Witamina B6 na co pomaga
Witamina B6 pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia, dzięki zdolności obniżania poziomu homocysteiny (białka stanowiącego jeden z głównych czynników ryzyka chorób serca). Ponadto podnosi również odporność organizmu, ma swój istotny udział w tworzeniu przeciwciał, uczestniczy w procesie krwiotwórczym, pomaga zwłaszcza w produkcji czerwonych krwinek.
Warto wspomnieć również o wyjątkowym działaniu przeciwbólowym witaminy B6. Wykazuje ona bardzo dobrą skuteczność w niwelowaniu różnego rodzaju skurczów i dolegliwości bólowych na tle nerwowym, a jako środek przeciwbólowy jest stosowana nawet w kuracjach przeciwnowotworowych.
Witamina B6 zdecydowanie zwiększa wchłanianie magnezu, ułatwia transport tego pierwiastka do komórek organizmu i zabezpiecza jego wewnątrzkomórkowe zapasy, dlatego osoby przyjmujące preparaty z magnezem powinny zadbać o włączenie do swojej suplementacji również pirydoksyny.
Witamina B6 nadmiar
Zbyt duże stężenie witaminy w organizmie powoduje objawy natury neurologicznej. Najczęściej występującymi są drętwienie ciała (nogi oraz ramiona) oraz zanik czucia w kończynach. Objawy te są krótkotrwałe, aczkolwiek w pierwszej ocenie wyglądają niepokojąco.