Kompleks witamin B to kilkanaście różnych substancji o kluczowym dla naszego zdrowia działaniu. Do tej dużej rodziny należą: tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), cholina (B4), kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6), biotyna (B7), inozytol (B8), kwas foliowy (B9), kwas amino-benzoesowy (B10), kobalamina (B12).
Stanowią one specyficzną klasę witamin, bowiem jeśli brakuje jednej z nich, to z pewnością występuje jeszcze niedobór innej. Biorąc pod uwagę tę zależność między nimi idealnym rozwiązaniem jest sięganie po wieloskładnikowe preparaty, w których zestawiono ze sobą odpowiednie witaminy B w ich optymalnych dawkach.
Witaminy z grupy B - korzyści stosowania
Witaminy z grupy B przede wszystkim odpowiadają za stan zdrowia psychicznego. Niwelują napięcie, poprawiają nastrój, pamięć i sprawność intelektualną. Niedobory niektórych witamin z grupy B są odpowiedzialne za problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, mogą przyczyniać się do obniżenia nastroju, nasilać rozmaite nerwice, a nawet powodować depresję. Pełnią one również istotne funkcje w procesach metabolicznych, są niezbędne do syntezy ważnych hormonów.
Wiele witamin z grupy B skutecznie reguluje profil lipidowy, przyczyniając się do obniżenia poziomu trójglicerydów i „złego” cholesterolu, oddalając od nas tym samym widmo chorób układu krążenia. Ponadto podnoszą one odporność immunologiczną organizmu, biorą udział w tworzeniu chroniących ustrój przeciwciał. Bardzo pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci.
Niedobory witamin z grupy B są bardzo powszechne, dlatego ich suplementacja powinna stanowić nieodzowny element dbałości o zdrowie. Dieta współczesnego człowieka, obfitująca w żywność przetworzoną, nie jest w stanie zapewnić organizmowi odpowiedniej ilości tych substancji. Stres, niektóre leki (np. diuretyki, leki przeczyszczające), alkohol, również uszczuplają ich dostępne rezerwy.
Co więcej, organizm przyswaja tylko taką ilość witamin z tej grupy, jakiej konkretnie potrzebuje. Niewykorzystana część jest usuwana z organizmu, stąd trudno je zarówno przedawkować, jak i na dłużej zmagazynować w organizmie. O suplementacji tymi witaminami nie mogą zapominać kobiety w ciąży i matki karmiące.
B kompleks lek czy suplement?
W przypadku stosowania witamin z grupy B przez zdrowe osoby formy witamin nie są tak istotne. Odmienną kwestią są przypadku z mutacjami MTHFR. W tym przypadku zalecane są witaminy metylowane, a te nie występują w formie leków. Na stanie posiadamy szeroką gamę z kategorii B kompleks metylowany. Normy jakościowe produkowanych suplementów są coraz wyższe, a kontrole częstsze - dzięki temu zaciera się jakościowa różnica między lekami a suplementami. Wofercie posiadamy duży wybór suplementów b kompleks: Aliness, Apollo's, czy Swanson, a wkrótce wprowadzimy nowe znanych marek: MSE czy Solgar.
B kompleks dla dzieci
Dla najmłodszych posiadamy preparaty w formie płynnej, dzięki czemu podanie jest łatwe i unikamy ryzyka zachłyśnięcia się tabletką bądź formami miękkimi jak żelki. Dla dzieci preferowane są witaminy z grupy B metylowane. Te formy witamin skracają czas absorbcji i unikają dodatkowych przemian w organizmie.
Wybierając preparat zawierający witaminy grupy B warto zwrócić uwagę na jego formy. Formy do ssania są uznawane za mniej efektywne od form jelitowych, z uwagi na to, że witaminy z grupy B są przyswajalne w jelicie cienkim. Istotne są również dawki, które muszą być odpowiednio wysokie oraz formy gwarantujące biodostępność aktywnych substancji (tutaj zdecydowanie w czołówce są tzw. formy metylowane, które w organizmie nie muszą podlegać żadnym przekształceniom, dzięki czemu są najlepiej przyswajalne i działają najszybciej).