Witaminy to substancje, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Część z nich jest aktywna głównie w układach enzymatycznych, gdzie pełnią rolę kofaktorów. Aby należycie spełniły swoje zadania, organizm musi je odpowiednio przekształcić do aktywnych postaci, zwanych koenzymami. Proces ten jest dość skomplikowany, ale u większości zdrowych osób przebiega szybko i sprawnie. Problem pojawia się wtedy, kiedy kondycja organizmu nie jest najlepsza, albo brakuje w nim jakiś innych składników odżywczych, wymaganych do konwersji witamin.
Z pomocą przychodzą suplementy zawierające witaminy w formach koenzymatycznych. Są to finalne, aktywne formy witamin, cechujące się najwyższą możliwą biodostępnością. W organizmie mogą być wykorzystane bezpośrednio, nie muszą być przekształcane, nie są również zależne od odstępności innych związków. Co więcej, niekiedy są także dużo bardziej przyjazne dla organizmu niż ich tradycyjne, syntetyczne odpowiedniki. Doskonałym przykładem jest tutaj witamina B6, która w postaci syntetycznej musi być stabilizowana przez chlorowodorek.
Stosowanie koenzymatycznych form witamin przekłada się na większą skuteczność suplementacji i krótszy czas oczekiwania na pojawienie się pierwszych, pozytywnych rezultatów. Ponadto aby osiągnąć oczekiwane efekty terapeutyczne zwykle wystarczą mniejsze dawki.