Witamina A została odkryta jako jedna z pierwszych. Naukowcy wyizolowali ją z wątroby rekina w 1934 roku. Od tamtego czasu bardzo wiele prozdrowotnych właściwości tej witaminy doczekało się potwierdzenia w badaniach klinicznych.
Czynnymi biologicznie formami witaminy A są: retinol, retinal i kwas retinowy. W naturze można je spotkać w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak przetwory mleczne, wątróbka czy ryby. Warto wspomnieć również o karotenoidach, które należą do najważniejszych prekursorów witaminy A. Występują one w produktach roślinnych, takich jak marchew, czerwona papryka, wiśnie, szpinak. Najbardziej znanym z nich jest beta-karoten. W ustroju karotenoidy są przekształcane do retinalu, z którego powstaje bioaktywny retionol.
Witamina A należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy całego organizmu. Jako składnik rodopsyny (barwnik w siatkówce oka) odgrywa kluczową rolę w procesie widzenia. Odpowiada również za wzrost tkanki nabłonkowej i kostnej oraz rozwój komórek rozrodczych. Pozwala także na utrzymanie skóry w dobrej kondycji, jest bowiem zaangażowana w produkcję włókien kolagenowych i regulację procesów złuszczania naskórka. Ponadto udowodniono jej działanie przeciwzapalne i przeciwwolnorodnikowe.