Wapń to jeden z najważniejszych makroskładników, jakie są obecne w organizmie. Największe jego ilości są zdeponowane w zębach i kościach oraz w strukturach niektórych ścian komórkowych. Jony wapnia zawiera również płyn śródkomórkowy i pozakomórkowy.
Jakie funkcje pełni wapń w organizmie?
Poza funkcjami budulcowymi wapń odgrywa wiele innych, znaczących ról. Aktywuje dużą grupę enzymów, warunkuje proces skurczu mięśni (w tym również mięśnia sercowego), uczestniczy w produkcji neuroprzekaźników, zapewnia prawidłowe przewodzenie impulsów bioelektrycznych. Niedobory wapnia są groźne dla zdrowia, skutkują kruchością kości, psuciem się zębów, bólem mięśni, zaburzeniami rytmu serca. Mogą pojawić się również krwotoki z nosa, drętwienie kończyn, a nawet stany depresyjne.
Wapń synergia z D3 i K2
Wapń działa synergistycznie z magnezem, ponadto warto zestawić go z witaminami D oraz K2, które warunkują gospodarkę wapniową w organizmie.
Dzienne zapotrzebowanie na wapń
Zapotrzebowanie jest zmienne zależnie od wieku. Dla dzieci do 3 roku życia jest to 700 mg. Dla dziecka powyżej 3 roku życia i dorosłych 1000 mg.
Przyjmuje się, że prawidłowo skomponowana i zróżnicowana dieta powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie organizmu na wapń. Nie jest to jednak takie oczywiste. Jak pokazują badania, na niedobory wapnia najczęściej cierpią kobiety (zwłaszcza w wieku menopauzalnym), sportowcy, osoby z alergią na mleko albo nietolerancją laktozy, seniorzy i dorastająca młodzież. Specjaliści coraz częściej polecają tym grupom suplementy diety, które pozwalają w łatwy sposób uzupełnić deficyt tego pierwiastka.
W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno monopreparaty z wapniem, jak i złożone formuły, bazujące na wapniu i innych związkach, umożliwiających jego prawidłową absorpcję i efektywne wykorzystanie w ustroju.