Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków, jakie są obecne w organizmie. Odpowiada za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej w organizmie, chroni przed nadmierną retencją płynów. Ponadto aktywuje kilku ważnych enzymów.
Żródła potasu
Potas występuje w wielu ogólnie dostępnych i często spożywanych produktach - znakomitym jego źródłem są pomidory, banany i ziemniaki. Pomimo tego jego niedobory są dość powszechne. Najczęściej problem ten dotyczy osób aktywnych fizycznie, gdyż obfite pocenie wiąże się z dużymi stratami potasu i innych elektrolitów.
Działanie potasu na organizm
Potas ma korzystny wpływ na kondycję serca i układu krążenia. Znakomicie sprawdza się u osób z nadciśnieniem i zaburzeniami rytmu serca. Może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. Ponadto jest niezbędny dla zdrowia układu nerwowego i mięśniowego. Dodatkowo sprzyja poprawie gęstości mineralnej kości i chroni przed osteoporozą.
Niedobory potasu
Niedobór potasu może zakłócać przemiany glukozy w glikogen, co prowadzi do osłabienia siły mięśni i zmniejszenia wydolności mięśniowej. Niska ilość potasu w ustroju może dawać symptomy zmęczenia, wyczerpania , a także zaburzać prawidłowy rytm pracy serca. Osoby nadużywające alkoholu są w grupie której może dotyczyć niedobór potasu.
Dzienne zapotrzebowanie na potas
Za dzienne zapotrzebowanie przyjmuje się 300-600 mg potasu. Na trafność dawki składa się wiele czynników zatem należy dobierać ją indywidualnie.
Potas działa synergistycznie z wieloma innymi minerałami, dlatego oprócz typowych monopreparatów w naszej ofercie znajdą Państwo również suplementy z potasem, wzbogacone innymi pierwiastkami.