Witamina B12, zwana również kobalaminą lub czerwoną witaminą, wchodzi w skład dużej grupy witamin B i (podobnie jak inne witaminy z tego zespołu) bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i krwionośnego.
Witamina B12 na co wpływa?
Kobalamina zapewnia nam zdrowie psychiczne i podnosi odporność na stres. Przyczynia się do poprawy nastroju, pamięci, odpowiada za jasność umysłu. Utrzymanie właściwego poziomu kobalaminy w organizmie może uchronić nas przed chorobami psychicznymi czy neurodegeneracyjnymi (jak choćby choroba Alzheimera).
„Czerwona witamina”, jak sama potoczna jej nazwa wskazuje, silnie oddziałuje na układ krwionośny, stymulując produkcję zdrowych, czerwonych krwinek i hemoglobiny. Przy jej niedoborze czerwone krwinki rozwijają się w sposób patologiczny, co może doprowadzić do groźnej choroby zwanej niedokrwistością złośliwą. Kobalamina bierze również udział w wielu procesach metabolicznych, zapobiega uczuciu zmęczenia i osłabienia.
Witamina B12 jest skutecznie wykorzystywana w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi. Chroni ścianki naczyń przed uszkodzeniem i osadzaniem groźnego cholesterolu, obniża poziom homocysteiny - aminokwasu będącego istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia zawału, udaru czy wylewu krwi do mózgu.
Niedobór witaminy B12
Niedobory witaminy B12 są bardzo powszechne i szacuje się, że tylko kilkanaście procent populacji ma właściwy poziom witaminy B12 we krwi. Z uwagi na to, że naturalnie występuje ona głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, jej suplementacja jest obowiązkowa dla wegetarian, ale biorąc pod uwagę wszystkie prozdrowotne właściwości tej witaminy powinna być ona przyjmowana właściwie przez każdego.
Wybierając suplement z witaminą B12 warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy: dawkę, która musi być odpowiednio wysoka (przyswajanie kobalaminy jest bowiem bardzo złożonym procesem) i odpowiednią formę, która zagwarantuje nam właściwą biodostępność substancji.
Witamina B12 metylowana - metylokobalamina
Aktywną formą witaminy B12, która w organizmie nie musi zostać poddana przekształceniom i dlatego odznacza się najwyższą przyswajalnością jest metylokobalamina. W suplementach witaminę B12 spotkamy również w postaci cyjanokobalaminy, która, aby wypełnić swą rolę, musi ulec odpowiednim przekształceniom w organizmie. Jest to na tyle skomplikowany cykl, że na efekty terapii cyjanokobalaminą trzeba czekać dłużej i nie są one tak spektakularne jak w przypadku metylokobalaminy.
Hydroksykobalamina
Niemetylowana postać witaminy B12. Jednak za sprawą swojej struktury chemicznej bardzo łatwo za sprawą przemian enzymatycznych konwertuje w ustroju do aktywnych postaci. Forma ta jest szczególnie polecana osobom z mutacjami MTHFR, które dotyka zjawisko overmethylation (nadmiar grup metylowych). Dzięki łatwości konwersji do aktywnej postaci bez dostarczania grup metylowych nie zwiększa dodatkowo tego zjawiska.
Adenozylokobalamina
Tak zwana postać mitochondrialna aktywnej witaminy B12. Wspiera metabolizm energetyczny bez dostarczania grup metylowych. Często stosowana w MTHFR jako zamiennik dla metylokobalaminy.