Żeń-szeń (Panax ginseng), zwany również żeń-szeniem właściwym albo żeń-szeniem koreańskim, to bylina przynależąca do araliowatych. Obecnie naturalnie występuje jedynie na terenach Rosji i Chin. Wcześniej obszar jego występowania był znacznie większy, ale mocno skurczył się ze względu na intensywne zbiory. Są one spowodowane wiarą w niezwykłe właściwości tej rośliny. Ten rodzaj żeń-szenia określa się nawet mianem „wszechleku”, co podkreśla jak zbawienny wpływ na organizm może mieć. Trzeba też podkreślić, że jego lecznicze właściwości są znane i wykorzystywane od tysięcy lat. Surowcem leczniczym są korzenie, które, zdaniem niektórych, swoim wyglądem przypominają sylwetkę człowieka.
Substancje aktywne żeń-szenia właściwego
Najważniejszą częścią rośliny jest korzeń. Gromadzi on liczne składniki aktywne, wśród których główną rolę odgrywają specyficzne saponiny zwane ginsenozydami. Naukowcy wyizolowali z różnych rodzajów żeń-szenia ponad 30 różnych ginsenozydów, które podzielili na kilka grup. W żeń-szeniu koreańskim dominują gisenozydy typy Rg1. Prawdopodobnie to ich obecność odpowiada za energizujące właściwości tego gatunku żeń-szenia.
Jakie właściwości ma żeń-szeń właściwy?
Żeń-szeń właściwy ma duży wpływ na witalność organizmu. Przeciwdziała uczuciu zmęczenia, ożywia, promuje wytrzymałość, wydolność i kondycję fizyczną. Oprócz tego wspiera sprawność umysłu i zdolności poznawcze. Żeń-szeń właściwy jest też uznawany za afrodyzjak. Promuje on zdrowie seksualne i sprzyja poprawie erekcji. Wiele związków chemicznych obecnych w korzeniu tej rośliny to substancje o potencjale antyoksydacyjnym, które są zaangażowane w ochronę DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. O żeń-szeniu właściwym często mówi się też w kontekście dobrej odporności organizmu.
Jak stosować żeń-szeń właściwy?
Rekomendowana dawka ekstraktu żeń-szenia koreańskiego nie została ustalona. W badaniach stosowano dawki rzędu od 200 mg do nawet 3 g, ale pomimo tego zaleca się, aby nie przekraczać dawki 1 g ekstraktu na dobę.
Czy żeń-szeń właściwy jest bezpieczny?
Żeń-szeń właściwy ma długą historię stosowania i uchodzi za bezpieczny dla organizmu, jednak zwraca się uwagę na to, że preparaty są często fałszowane i zawierają inną roślinę, a nie Panax ginseng. Na niektóre osoby żeń-szeń właściwy działa nazbyt stymulująco i doświadczają one np. problemów ze snem. Trzeba też pamiętać, że żeń-szeń właściwy wchodzi w interakcję z wieloma lekami, dlatego osoby, które przyjmują preparaty na receptę przed wdrożeniem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem.