0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Żelazo wchodzi w skład barwników w postaci hemowej (hemoglobiny i mioglobiny w mięsie), niehemowej (w produktach roślinnych) oraz enzymów odpowiedzialnych za transport i magazynowanie tlenu w organizmie. Występuje w enzymach odpowiedzialnych za: metabolizm kwasów tłuszczowych, biosyntezę prostaglandyn,  katabolizm tryptofanu. Przyswajalność żelaza w produktach roślinnych jest niższa niż w produktach zwierzęcych. W produktach roślinnych obniżają ją zawarte w nich związki chemiczne: fityniany i szczawiany, również wapń oraz wysoka kwasowość (czynnik pH). Jedynie 8 % spożywanego żelaza jest wchłaniane przez organizm i transportowane do krwi. Do jego wchłaniania konieczna jest dostateczna ilość: kobaltu, manganu, miedzi i witaminy C. Samo zaś żelazo jest niezbędne do metabolizmu witamin z grupy B. Źródłem pozyskiwania żelaza są produkty zwierzęce (mięso, podroby, żółtka jaj) i roślinne (chleb pełnoziarnisty, fasola, kakao, natka pietruszki, orzechy, soja). Żelazo występuje również w postaci syntetycznej jako składnik środków witaminowo-mineralnych i mineralnych oraz monopreparatu, często wzbogaconego o witaminę C. Suplementy zawierające związki żelaza zalecane są sportowcom podczas intensywnych treningów oraz osobom na diecie bezmięsnej (wegetarianom i weganom).

Niedobór żelaza przede wszystkim wywołuje niedokrwistość. Używanie dużej ilości mocnej kawy czy herbaty utrudnia przyswajanie żelaza. Objawami niedoboru żelaza są: bezsenność, biegunka, zaburzona ciepłota organizmu, zanik brodawek na języku, zmniejszona wydolność wysiłkowa i sprawność intelektualna i psychiczna.

Nadmiar żelaza powoduje zmniejszenie wchłaniania innych pierwiastków (np. cynku, miedzi), zmniejsza odporność organizmu,  powoduje uszkodzenie tkanek niektórych narządów (nerek, wątroby, serca), zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.

Dawkowanie: 3-12 mg na dobę.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Żelazo to pierwiastek uznawany za niezbędny do życia, nie tylko dla człowieka, ale i dla roślin, zwierząt czy nawet drobnoustrojów. Należy ono do najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków chemicznych na ziemi, choć w ludzkim organizmie występuje w niewielkich ilościach. Jest obecne głównie w hemoglobinie, tkankach, mięśniach i szpiku kostnym. Ponadto wchodzi w skład licznych enzymów, białek krwi, ferrytyny i hemosyderyny. W ustroju pełni wiele ważnych funkcji, jednak jego nadmiar jest toksyczny. 

   Ile żelaza potrzebujemy?

Zarówno nadmiar żelaza, jak i jego niedobór jest szkodliwy, dlatego warto przyjrzeć się, jak wygląda zapotrzebowanie na żelazo u człowieka. Problem w tym, że nie jest to wartość stała. Zależy od płci, wieku i ogólnego stanu zdrowia. Przyjmuje się, że dla dorosłego mężczyzny dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi ok. 1 mg, a dla dorosłej kobiety ok. 2 mg. Prawidłowo skomponowana i różnorodna dieta dostarcza dziennie ok. 10-20 mg tego pierwiastka, ale wchłania się jedynie około 10%. Wydaje się więc, że to wystarczy, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie. Trzeba jednak pamiętać, że kobiety ciężarne i karmiące piersią potrzebują tego pierwiastka więcej – ok. 3 mg na dobę. 

   Skąd czerpać żelazo?

Zależnie od pochodzenia żelazo dzieli się na hemowe i niehemowe. Hemowe pochodzi z produktów odzwierzęcych – mięsa (zwłaszcza podrobów), ryb, drobiu, żółtka jaj. Cechuje się ono wysoką przyswajalnością, na poziomie ok. 20%. Żelazo niehemowe pochodzi z roślin. Można je znaleźć w warzywach, brokułach oraz sławnym szpinaku, który wbrew pozorom wcale nie zawiera aż tak dużo żelaza. Ponadto ta forma żelaza nie słabo przyswajalna, a zatem mniej wartościowa dla organizmu. Wiadomo, że przyswajalność żelaza niehemowego zwiększa witamina C, dlatego spożywając produkty roślinne o wysokiej zawartości żelaza warto łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C. 

   Jaką rolę odgrywa żelazo? 

W ludzkim organizmie żelazo jest odpowiedzialne za tworzenie czerwonych krwinek i hemoglobiny. Pomaga ono w transporcie tlenu w ustroju i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Właściwy poziom tego pierwiastka sprzyja zmniejszeniu uczucia zmęczenia. Żelazo wpływa także na funkcje poznawcze i jest ważne dla układu immunologicznego. 

   Niedobory żelaza

Wbrew pozorom niedobory żelaza nie należą do rzadkości. Problem ten dotyczy wielu kobiet, które mają obfite miesiączki oraz osób intensywnie trenujących. Ryzyko wystąpienia niedoborów może zwiększać również nieprawidłowa dieta, zwłaszcza jeśli jest to źle skomponowana dieta roślinna. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje