Wyciąg z owoców kukurydzy purpurowej, określanej również jako kukurydza niebieska, znany był i używany już od tysięcy lat w peruwiańskich Andach, skąd też pochodzi. W smaku podobna do powszechnie znanej kukurydzy żółtej, jednak posiadająca znacznie więcej właściwości odżywczych i prozdrowotnych.
Dzięki fioletowej barwie, spowodowanej obecnością antocyjanów, jest ona dobrym źródłem przeciwutleniaczy, czyli związków, które usuwają nadmiar wolnych rodników z organizmu. Badania wykazały, że kukurydza zawiera jeden z najsilniejszych antyoksydantów - C3G (cyjano-3-glukozyd), który prawdopodobnie może przeciwdziałać otyłości i cukrzycy. Udowodniono również, że może on przyczyniać się do zatrzymania rozwoju reakcji zapalnych oraz redukować ilość całkowitego cholesterolu w organizmie.
Według naukowców obniżenie ciśnienia krwi oraz tętna u osób z nadciśnieniem to kolejne efekty, jakie nieść może za sobą wzbogacenie diety w owoce tej rośliny, a dodatkowo jej właściwości przeciwutleniające są w stanie zapobiegać stwardnieniu kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis).
Oprócz C3G w kukurydzy purpurowej znajdziemy również inne antyoksydanty, takie jak luteina i zeaksantyna. Ich obecność zmniejsza ryzyko rozwoju chorób oczu, np. zaćmy.