Ekstrakt z korzenia imbiru jest produkowany z jadalnych kłączy imbiru lekarskiego (Zingiber officinale). Roślina ta pochodzi z tropikalnych rejonów Azji. Jest znana głównie jako aromatyczna, nieco ostra i paląca przyprawa, choć znajduje zastosowanie również w medycynie i suplementacji. Ekstrakt z korzenia imbiru jest silnie stężony, często standaryzowany na zawartość kluczowych substancji bioaktywnych, które odpowiadają za jego lecznicze właściwości. Można go wykorzystać w różnych celach – wspomaga on kondycję zdrowotną organizmu, pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, wspiera trawienie, pomaga zadbać o stawy i mięśnie, ma właściwości przeciwzapalne.
Imbir lekarski – składniki aktywne
Kłącze imbiru to skarbnica różnorodnych składników odżywczych. Zawiera sporo, bo aż 80%, wody. Oprócz tego jest zasobne w węglowodany, witaminy i związki mineralne. Białka i tłuszczu ma w sobie bardzo niewiele. Kluczowymi substancjami, dzięki którym roślina wykazuje właściwości lecznicze, są związki fenolowe określane mianem gingeroli. Terapeutyczne działanie przypisuje się także szogaolom, powstającym w procesie odwodnienia gingeroli. Wybierając ekstrakt z imbiru warto zwrócić uwagę na to, czy jest on standaryzowany na zawartość gingeroli.
Ekstrakt z korzenia imbiru – właściwości
Spektrum korzystnych właściwości ekstraktu z korzenia imbiru lekarskiego jest niezwykle szerokie. Najczęściej wykorzystuje się go jako wsparcie układu pokarmowego i procesu trawienia. Może też okazać się przydatny dla osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną i odczuwają mdłości w czasie podróży. Oprócz tego substancje zawarte w kłączach imbiru pomagają kontrolować reakcje zapalne. Z tego względu ekstrakty z imbiru są często polecane osobom, które chcą zadbać o zdrowie swoich mięśni i stawów. Imbir lekarski może również wspomagać funkcje układu odpornościowego. Ponadto naukowo udowodniono, że imbir lekarski wspiera metabolizm węglowodanów i sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi.
Ekstrakt z korzenia imbiru – jak stosować
Ekstrakt z korzenia imbiru najczęściej jest dostępny w postaci wygodnych do połknięcia kapsułek. Nie ma konkretnych wytycznych odnośnie jego dawkowania. W piśmiennictwie można spotkać się z zaleceniami stosowania dawki od 500 mg do 3 g ekstraktu na dobę. Wybierając ekstrakt warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera on określoną ilość substancji czynnych – gingeroli. Ekstrakty standaryzowane na ich zawartość są cenione wyżej niż te, które zawierają zwykły, sproszkowany korzeń rośliny.