0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Co to jest za składnik Witamina K2?

Witamina K2 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest ważnym aktywatorem wielu enzymów oraz białek. Wykazuje pozytywny wpływ na gospodarkę wapniową, uaktywniając białko MGP oraz osteokalcyne, co powoduje usunięcie złogów wapnia ze ścian naczyń krwionośnych oraz transport jonów tego pierwiastka do miejsca, gdzie spełnia swoją funkcję – do kości oraz zębów. W związku z tym redukuje zwapnienie naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto stanowi składnik czynników krzepnięcia krwi, dzięki czemu przeciwdziała krwotokom. Wykazuje synergistyczne działanie w połączeniu z witaminą D oraz magnezem.

Witaminę K2 w postaci suplementu diety renomowanych firm (np. Now Foods, Swanson, Life Extension, Jarrow Formulas, Thorne Research) można znaleźć w preparatach

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Witamina K2, znana także jako menachinon, to jedna z postaci witaminy K, substancji niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nie jest to substancja jednorodna – stanowi grupę podobnie zbudowanych związków. Jej źródłem jest pokarm pochodzenia zwierzęcego oraz fermentowana żywność roślinna (np. natto, które otrzymuje się z fermentowanej soi). Ponadto może być ona wytworzona przez bakterie jelitowe. W ludzkim organizmie witamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Jest to substancja lipofilna. 

   Jakie są podtypy witaminy K2?

Witamina K2 to nie jeden związek, ale kilka substancji o zbliżonej strukturze. Wspólną ich cechą jest pierścień 2-metylo-1,4-naftochinonu, do którego w pozycji C3 jest przyłączony łańcuch. W skład łańcucha wchodzi od 4 do 10 nasyconych reszt izoprenoidowych. Do najczęściej spotykanych w suplementacji podtypów witaminy K2 należą K2 MK-4 i K2 MK-7, gdzie cyfry 4 i 7 oznaczają nic innego, jak wspomnianą liczbę reszt izoprenoidowych. 

   Źródła witaminy K2

Witaminę K2 można znaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w serach i przetworach mlecznych, wytworzonych na drodze fermentacji. Mniejsze ilości znajdują się w mięśnie (głównie w podrobach), maśle i jajkach. Witamina ta występuje także w produktach roślinnych. Szczególnie zasobna w tę witaminę jest tradycyjna japońska potrawa, przygotowana na bazie sfermentowanych nasion soi, zwana natto. 

Warto wiedzieć, że niektóre bakterie jelitowe (Bacteroides fragilis, Eubacterium lentum, Lactococcus ssp.) są zdolne do syntezy witaminy K2. Przyjmuje się jednak, że ta wytworzona w jelicie grubym witamina dla ustroju nie ma znaczenia biologicznego. 

    Jaką rolę pełni witamina K2 w organizmie 

Witamina K2 jest bardzo ważna dla zdrowia kośćca. Warunkuje ona potranslacyjną karboksylację niektórych reszt kwasu glutaminowego, wchodzących w skład białek. Proces ten odnosi się do wielu rozmaitych białek, z których cześć jest zaangażowana w odkładanie hydroksyapatytu w kościach oraz zapobieganie ektotopowej kalcyfikacji tkanek.

    Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę K?

Zapotrzebowanie zdrowej, dorosłej osoby na witaminę K wynosi ok. 60-80 µg na dobę. Przy znacznym deficycie mogą pojawić się zaburzenia krzepliwości krwi. Oprócz tego poziom witaminy K można oznaczyć przy problemach z osteoporozą. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje