Witamina E jest niezbędna, aby ludzki organizm funkcjonował prawidłowo. Musi być dostarczana we właściwej ilości, ponieważ zarówno jej nadmiar jak i niedobór może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Witamina ta została odkryta w latach 20. ubiegłego wieku przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Współcześnie dokładnie opisano jej wpływ na organizm i określono referencyjne normy spożycia. Wiadomo także, jakie pokarmy są naturalnie zasobne w tę witaminę. Warto włączyć je do swojego jadłospisu, aby zapewnić odpowiednią podaż tej ważnej dla życia substancji.
Budowa witaminy E
Witamina E to nie jeden związek chemiczny, ale aż osiem różnych substancji. Cztery z nich to tokoferole, kolejne cztery to tokotrienole. Związki te są podobnie zbudowane – każdy z nich posiada dwupierścieniowy szkielet 6-chromanolu i łańcuch boczny, który składa się z 3 jednostek izoprenowych. Ich aktywność biologiczna jest odmienna. Przyjmuje się, że dla organizmu człowieka najistotniejszy jest α-tokoferol, dlatego kiedy mówimy o witaminie E, to najczęściej ten związek mamy na myśli.
Rola witaminy E
Najważniejszą właściwością witaminy E jest jej potencjał antyoksydacyjny. Obecna w strukturze witaminy E grupa hydroksylowa łatwo wchodzi w reakcje z wolnymi rodnikami. Dzięki temu substancja ta zapobiega utlenianiu białek, lipidów i DNA w ludzkim organizmie, a tym samym chroni je przed zniszczeniem.
Źródła witaminy E
Tokoferole można znaleźć przede wszystkim w olejach roślinnych – rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, oliwie z oliwek. Do produktów zasobnych w witaminę E należą również kiełki pszenicy, migdały, orzechy laskowe, ziemne i włoskie.
Zapotrzebowanie na witaminę E
Dorosła osoba powinna spożywać ok. 12 mg witaminy E dziennie. Nieco więcej, bo 16 mg, powinny przyjmować kobiety, które karmią piersią. Wyższe dawki nie są wskazane, ponieważ potencjalnie mogą być one toksyczne. Wśród objawów nadmiaru witaminy E wymienia się: bóle głowy, dolegliwości gastryczne, zaburzenia widzenia i ogólne osłabienie.
Niedobór witaminy E
Prawidłowo skomponowana dieta powinna bez problemu zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę E. Jest to bardzo ważne, ponieważ niedobór tej witaminy może powodować zaburzenia płodności, zanik mięśni, zwiększony rozpad czerwonych krwinek. Objawy deficytu często widać na skórze, która traci swoją jędrność, pojawiają się na niej plamy i przebarwienia.