0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, występuje pod trzema postaciami: kalcyferolem (witamina D1), ergokalcyderolem (witamina D2) i cholekalcyferolem (witamina D3), tworzy się pod działaniem światła słonecznego przez co najmniej 15 minut dziennie. Przy braku nasłonecznienia powinna być podawana w pożywieniu, w postaci tranu (witaminy A + D3) i olejach rybnych. Odpowiada za wchłanianie wapnia i fosforu. Jest budulcem tkanki kostnej szczególnie koniecznym w okresie ciąży, dzieciństwa i dla sportowców. Jest składnikiem suplementów diety i odżywek wśród uprawiających sport wyczynowyNiedobór witaminy D u dzieci powoduje zahamowanie wzrostu, oraz krzywicę.

Niedobór witamy D u dorosłych jest przyczyną osteomalacji.

Nadmiar witaminy D powoduje bóle głowy, łysienie, mdłości, senność, zaburzenia wzroku, bóle kości długich, odkładanie się złogów wapnia.

Dawkowanie: 400 jm (jednostek mysich) w ciągu dnia.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Witamina D wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest pojedynczym związkiem. Nazwą tą określana jest cała grupa steroidowych związków chemicznych. Rozpuszczają się one w tłuszczach i wywierają wszechstronne działanie fizjologiczne na organizm człowieka. Są zaangażowane głównie w gospodarkę wapniowo-fosforanowej i pomagają utrzymać prawidłową strukturę i funkcję kości. Dla ludzkiego organizmu kluczowe znaczenie ma cholekalcyferol (witamina D3) – związek występujący w organizmach zwierzęcych oraz ergokalcyferol (witamina D2) – obecny w organizmach roślinnych oraz drożdżach. Choć witamina D zaliczana jest do grupy witamin, to jednak biorąc pod uwagę jej funkcje można powiedzieć, że jest ona raczej prohormonem. 

   Co ma wspólnego witamina D ze słońcem?

Witamina D czasami jest nazywana „słoneczną witaminą”. Określenie to wzięło się stąd, że promienie UV odgrywają dużą rolę w produkcji tej witaminy. Pod wpływem światła słonecznego ludzki organizm jest w stanie syntetyzować witaminę D w skórze. Niestety w krajach wysoko uprzemysłowionych i w naszej szerokości geograficznej ta skórna produkcja rzadko kiedy w pełni pokrywa zapotrzebowanie organizmu.  

   Źródła witaminy D

Naturalna synteza witaminy D to nie wszystko. Do organizmu trafia ona również wraz z pożywieniem. Cholekalcyferol jest bowiem obecny w mięsie niektórych ryb i w tranie. Do jego źródeł należy także wątróbka, sery, żółtka jaj i niektóre grzyby. 

   Rola witaminy D organizmie

Działanie witaminy D w ludzkim organizmie koncentruje się przede wszystkim na regulacji wchłaniania i wykorzystania wapnia oraz fosforu. Tym samym witamina ta pomaga w prawidłowym rozwoju i utrzymaniu w dobrej kondycji kośćca oraz zębów. U dzieci zapobiega krzywicy, a u osób dorosłych wpływa na redukcję ryzyka złamań kości. Oprócz tego witamina D jest ważna dla funkcjonowania mięśni. Wpływa także na pracę układu odpornościowego i promuje prawidłowy przebieg reakcji zapalnej. 

    Czy witaminę D można przedawkować?

Codzienna, zwykła dieta i ekspozycja na promieniowanie słoneczne raczej nie są w stanie doprowadzić do hiperwitaminozy. Zagrożenie stanowi jedynie przyjmowanie bardzo wysokich dawek preparatów z witaminą D bez kontroli specjalisty. Nadmiar witaminy D jest potencjalnie toksyczny. 

    Ile witaminy D należy przyjmować 

Decydując się na suplementację preparatami z witaminą D warto oznaczyć poziom tej witaminy w organizmie. Uważa się, że stan zapasów tej witaminy najlepiej obrazuje oznaczenie stężenia 25-OH-witaminy D w surowicy krwi. Jeśli wynik jest prawidłowy, to towarzystwa naukowe zalecają , aby osoby dorosłe przyjmowały 400 j. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje