Witamina B6 to grupa sześciu rozpuszczalnych w wodzie związków chemicznych. W jej skład wchodzą: pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksamina oraz ich 5’-fosforany. Aktywność biologiczną wykazują jedynie fosforan pirydoksalu i fosforany pirydoksaminy i to właśnie do nich są przekształcane pozostałe formy.
Witamina ta jest niezbędna, aby ludzki organizm funkcjonował prawidłowo. Stanowi prekursor ważnych koenzymów, które warunkują przebieg wszystkich najważniejszych reakcji biochemicznych w ustroju. Poziom tej witaminy można uzupełnić za pomocą suplementów diety. Najczęściej zawierają one witaminę B6 w formie chlorku pirydoksyny albo fosforanu pirydoksalu. Ich aktywność biologiczna i poziom biodostępności są porównywalne z witaminą B6 znajdującą się w naturalnej żywności.
Jakie funkcje w ludzkim organizmie pełni witamina B6 ?
Aktywne metabolicznie formy witaminy B6 aktywują ponad 100 różnych enzymów, które są zaangażowane w metabolizm aminokwasów, syntezę hemu i produkcję neuroprzekaźników. Ponadto witamina ta bierze udział w procesie glukoneogenezy, uczestniczy w syntezie cysteiny i jest regulatorem działania hormonów steroidowych. Wpływa także na pracę układu nerwowego i wspiera prawidłowy przebieg funkcji psychologicznych. Może przyczyniać się do zmniejszenia zmęczenia. Do ważnych funkcji witaminy B6 należy utrzymanie optymalnego poziomu homocysteiny, której nadmiar stanowi czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Z witaminy B6 korzysta również układ odpornościowy.
Co jest źródłem witaminy B6?
Witamina B6 jest obecna w wielu powszechnie spożywanych produktach. Zawiera ją mięso, podroby mięsne i ryby. Występuje ona również w roślinach strączkowych, bananach i roślinach przyprawowych, takich jak czosnek, imbir, chili. Zasobne w tę witaminę są także warzywa skrobiowe, zwłaszcza ziemniaki.
Jakie są objawy niedoboru witaminy B6?
Niedobór witaminy B6 nie jest częsty, jednak istnieją czynniki, które mogą do niego predysponować, ponieważ obniżają poziom tej substancji w organizmie. Należą do nich: spożywanie alkoholu, palenie papierosów, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Duży deficyt witaminy B6 często prowadzi do niedokrwistości mikrocytarnej i powoduje zaburzenia neurologiczne. Może też objawiać się zapaleniem jamy ustnej i języka oraz łojotokowym zapaleniem skóry.
Ile witaminy B6 potrzebujemy?
Zdrowe, dorosłe osoby powinny spożywać ok. 1,3-1,7 mg witaminy B6 na dobę. Wyższe dawki są zarezerwowane dla kobiety w ciąży (1,9 mg) i matek karmiących piersią (2 mg).
Czy nadmiar witaminy B6 jest szkodliwy?
Przyjmowanie dużych dawek witaminy B6 może wywołać niekorzystne objawy neurologiczne, ponieważ witamina ta w dużych dawkach jest neurotoksyczna. Bardzo wysoki nadmiar może spowodować neuropatię obwodową, która jednak jest odwracalna i ustępuje wraz z zaprzestaniem suplementacji tą witaminą.