Witamina B5 to nazwa, jaką stosuje się wymiennie z określeniem kwas pantotenowy. W rzeczywistości jednak witamina B5 nie jest pojedynczym związkiem chemicznym, ale mieszaniną kilku różnych substancji. W skład tej grupy oprócz kwasu pantotenowego wchodzi panteina (pochodna kwasu pantotenowego), pantenol (nie występuje w przyrodzie, ale wykazuje aktywność biologiczną w stosunku do ludzkiego organizmu) i koenzym A (aktywna biologicznie forma kwasu pantotenowego). Witamina ta rozpuszcza się w wodzie, a dla człowieka stanowi niezbędny składnik odżywczy i musi być dostarczana z pożywieniem.
Dlaczego witamina B5 jest ważna dla organizmu?
Witamina B5 uczestniczy w produkcji dwóch ważnych związków chemicznych. Pierwszy z nich to koenzym A, który aktywuje wiele enzymów i jest zaangażowany zarówno w cykl Krebsa, jak i syntezę tłuszczów, hormonów sterydowych, neurotransmiterów, witaminy D oraz porfirynowych pierścieni hemoglobiny. Drugi – ACP, bierze udział w produkcji kwasów tłuszczowych. Wspierając metabolizm energetyczny witamina B5 może przyczynić się do redukcji uczucia zmęczenia. Ponadto wspomaga ona zdolności umysłowe.
Gdzie można znaleźć witaminę B5?
O kwasie pantotenowym mówi się, że jest „wszechobecny”. Faktycznie związek ten jest bardzo szeroko rozpowszechniony w przyrodzie i można go znaleźć w wielu produktach spożywczych. Występuje w mięsie, rybach, produktach pełnoziarnistych, nasionach strączków, nasionach słonecznika, orzechach oraz grzybach. Syntetyczną witaminę B5 dodaje się również do takich produktów jak płatki śniadaniowe czy napoje energetyczne.
Jakie są objawy niedoboru witaminy B5?
Niedobór witaminy B5 jest rzadko spotykany. Wśród objawów wskazujących na deficyt tej witaminy wymienia się zmiany skórne (zwłaszcza łuszczenie i rogowacenie naskórka), zaburzenia pigmentacji włosów, spowolnione gojenie się ran, podwyższone tętno i nadciśnienie tętnicze.
Ile witaminy B5 potrzebujemy?
Zalecane dzienne spożycie witaminy B5 dla zdrowej, dorosłej osoby oszacowano na 5 mg. Nieco więcej tej witaminy potrzebują kobiety w ciąży (6 mg) i karmiące piersią (7 mg).
Czy można przedawkować witaminę B5?
Trudno jest przedawkować witaminę B5, ponieważ rozpuszcza się ona w wodzie i jest bez problemu usuwana z organizmu wraz z moczem. Nadmiar może pojawić się jedynie podczas długotrwałej suplementacji bardzo wysokimi dawkami. Trzeba jednak podkreślić, że nawet wysokie dawki (do 2 g na dobę) w badaniach nie wykazywały żadnych skutków toksycznych, co oczywiście nie oznacza, że przyjmowanie takich ilości ma sens.