Witamina B4, zwana choliną, jest w zasadzie substancją witaminopochodną, ale nadal często przedstawia się ją jako witaminę wchodzącą w skład dużej grupy witamin B. Jest rozpuszczalna w wodzie i jako jedna z nielicznych substancji wykazuje zdolność przenikania bariery krew-mózg. W organizmie występuje w związkach zwanych fosfolipidami, z których najbardziej znanym jest lecytyna.
Prozdrowotne właściwości witaminy B4 są nie do przecenienia. Przede wszystkim „ożywia” ona umysł i warunkuje prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Znacząco wpływa na poprawę pamięci, zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji i jest wykorzystywana w leczeniu choroby Alzheimera. Utrzymuje również cholesterol na właściwym poziomie, przyczyniając się uregulowania gospodarki lipidowej w organizmie.
Witamina B4 ogranicza również odkładanie się tłuszczu w ścianach naczyń i pęcherzyku żółciowym, znacząco poprawia pracę wątroby. Chroni ten organ przed toksynami, wirusami i negatywnymi skutkami spożywania alkoholu.
Zapotrzebowanie na cholinę wzrasta w przypadku długotrwałego stresu i wzmożonego napięcia nerwowego. Jest ona także zalecana osobom nie stroniącym od używek (zwłaszcza alkoholu) i stosującym ciężkostrawną dietę. Z uwagi na istotną rolę choliny w rozwoju układu nerwowego u płodu nie mogą o niej zapominać kobiety w ciąży. Dowiedziono również, że stężenie witaminy B4 we krwi zmniejsza się po intensywnym wysiłku fizycznym, a nie zawsze zmiany te mogą być niwelowane przez ustrojowe zapasy, stąd sportowcy także powinni zadbać o prawidłowy poziom choliny w organizmie.
W suplementacji cholina występuje w kilku różnych formach, z których najlepiej przyswajalną jest cytykolina (CDP Cholina). Cholinę sugeruje się łączyć z innymi preparatami, zwłaszcza z wapniem, gdyż zwiększa ona poziom fosforu w organizmie (a ten wypiera zeń wapń). Z kolei kwas foliowy, witamina A czy witamina B12 zapewniają lepsze wchłanianie choliny.