Witamina B2, znana także jako ryboflawina, to organiczny związek chemiczny, który w swojej strukturze zawiera rybitol i flawinę. Dla człowieka jest witaminą – niezbędnym składnikiem odżywczym, bez którego organizm nie będzie pracował prawidłowo. W ustroju stanowi prekursor dwóch niezwykle istotnych koenzymów. Witamina ta rozpuszcza się w wodzie, jest dość nietrwała, łatwo degraduje ją np. promieniowanie UV. Poziom witaminy B2 można uzupełnić za pomocą suplementów diety. Witamina ta często występuje w otoczeniu innych witamin z grupy B, tworząc tzw. B-complex.
Najważniejsze funkcje witaminy B2
Ryboflawina jest obecna we wszystkich tkankach organizmu. Stanowi koenzym enzymów oddechowych, uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, jest zaangażowana w przemiany białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Jest też bardzo ważna dla utrzymania prawidłowego widzenia. Ryboflawina warunkuje również utrzymanie prawidłowego stanu czerwonych krwinek. Ponadto pomaga utrzymać w dobrej kondycji skórę i błony śluzowe.
Źródła witaminy B2
Do naturalnych źródeł ryboflawiny należy mięso, zwłaszcza wątroba, dziczyzna i mięso ryb – łososia, pstrąga, makreli. Witaminę tę można znaleźć również w pełnoziarnistym pieczywie, orzechach włoskich, migdałach i przetworach mlecznych, takich jak chudy ser, jogurt, kefir, maślanka.
Skutki niedoboru witaminy B2
Niedobór witaminy B2 może się objawiać na wiele sposobów. Do najczęstszych należą kłopoty z pamięcią, koncentracją, zawroty głowy i bezsenność. Mogą pojawić się też problemy dermatologiczne - łuszczące zmiany skórne w okolicach ust, nosa, czoła i uszu, zapalenie błon śluzowych, łojotok, pleśniawki i zajady w kącikach ust. Częstym symptomem niedoboru są też problemy z oczami – łzawienie, nadmierna wrażliwość na światło, pogorszenie ostrości wzroku.
Nadmiar witaminy B2
Witaminy B2 raczej nie sposób przedawkować. Substancja ta słabo rozpuszcza się w jelicie, co chroni przed przyswojeniem zbyt dużej dawki. Co więcej, witamina ta rozpuszcza się w wodzie, dlatego jej nadmiar jest szybko wydalany wraz z moczem. Wydaje się, że toksyczna dawka tej witaminy może pochodzić jedynie z zastrzyku.