0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Witamina B­1 (tiamina, aneuryna) poprawia sprawność umysłową oraz wzmacnia system nerwowy zapewniając prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Usprawnia czynności serca i układu mięśniowego. Jest pomocnicza w leczeniu półpaśca. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów. Naturalnym źródłem witaminy B1 są: ciemne pieczywo, drożdże, jaja, jarzyny surowe, mięso, mleko, rośliny strączkowe, sery.

Niedobór witaminy B1 utrudnia procesy rozpadu cukrów (katabolizm), powoduje utratę łaknienia i zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, może wywoływać zapalenie wielonerwowe i chorobę beri-beri.

Dawkowanie: Norma dzienna  wynosi 1–2 mg.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Witamina B1, zwana również tiaminą, to związek chemiczny rozpuszczalny w wodzie. Witamina ta została odkryta w 1911 roku przez Kazimierza Funka. Dla ludzkiego organizmu stanowi składnik niemożliwy do samodzielnego wyprodukowania, dlatego należy dostarczać ją z pożywieniem diety. Witamina ta jest też dostępna w postaci suplementu diety – można ją spotkać jako samodzielny preparat, chociaż częściej wchodzi w skład kompozycji złożonych z kilku witaminy z grupy B (B-complex). Biologicznie czynną formą witaminy B1 jest pirofosforan tiaminy (TPP). Konwersja wolnej tiaminy do TPP zachodzi w wątrobie. 

   Podstawowe funkcje witaminy B1

Aby tiamina uzyskała aktywność biologiczną musi przekształcić się w pirofosforan tiaminy (TPP). Związek ten stanowi koenzym dla kluczowych kompleksów enzymatycznych. Jest zaangażowany w katalizę reakcji związanych z oddychaniem komórkowym, przemianami węglowodanów i aminokwasów BCCA – waliny, leucyny i izoleucyny. TPP uczestniczy ponadto w przewodzeniu impulsów nerwowych. Odgrywa również bardzo ważną rolę w rozwoju oraz prawidłowej pracy układu nerwowego, przyczynia się do utrzymania właściwych funkcji psychologicznych. Witamina ta ma też duży wpływ na czynność serca. 

   Źródła tiaminy

Witamina B1 jest obecna w wielu powszechnie spożywanych produktach roślinnych, szczególnie pełnoziarnistych. Oprócz tego można ją znaleźć w nasionach roślin strączkowych i orzechach. Pewne ilości tiaminy zawierają także produkty mięsne – wątroba, wieprzowina, polędwica czy schab. Niektóre produkty spożywcze, takie jak płatki śniadaniowe, chleb czy produkty dla dzieci, są często fortyfikowane tiaminą, co ma zapobiec jej niedoborom. 

   Skutki niedoboru tiaminy

Niedobór witaminy B1 jest manifestowany głównie zaburzeniami ze strony układu nerwowego. Najczęściej pojawia się nieadekwatne do codziennej aktywności zmęczenie, zaburzenia pamięci krótkotrwałej, kłopoty z koncentracją. W poważniejszych przypadkach może rozwinąć się syndrom Wernickiego-Korsakowa. Objawy psychozy Korsakowa najczęściej dotyczą osób z chorobą alkoholową, ponieważ to właśnie one mają tendencję do niedoborów witaminy B1. Do objawów wskazujących na możliwy deficyt tiaminy należą także obrzęki i niewydolność serca. 

    Nadmiar tiaminy

Witaminę B1 trudno jest przedawkować. Przypuszcza się, że przyjmowanie dawek powyżej 5 mg powoduje automatyczne zahamowanie jej wchłaniania. Jedynie przyjmowanie zastrzyków z tą witaminą może doprowadzić do hiperwitaminozy, która z w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje