0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem pokarmowym organizmów roślinnych i zwierzęcych. Ze względu na wartość odżywczą i skład dzielimy tłuszcze na : nasycone (jednonasycone- i wielonasycone- kwasy tłuszczowe) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – NNKT). Do grupy tłuszczowców należą: tłuszcze właściwe (triacyloglicerole, woski), tłuszcze złożone (glikolipidy, fosfolipidy), sterole i izoprenoidy. Nasycone kwasy tłuszczowe, to grupa kwasów tłuszczowych posiadających różnej długości łańcuch węglowy, w którym za wyjątkiem grupy karboksylowej, każdy z atomów węgla jest połączony pojedynczym wiązaniem. Mogą wpływać niekorzystnie na profil lipidowy, dlatego powinno się ich używać w ograniczonych ilościach. Tłuszcze stanowią skoncentrowane źródło energii, o różnym smaku, ułatwiających spożycie i przełykanie pokarmów. Pełnią funkcje budulcowe (wchodzą w skład błon komórkowych i współtworzą istotę białą mózgu). NNKT są prekursorami hormonów tkankowych i aktywnych biologicznie związków. Do nienasyconych kwasów tłuszczowych zaliczamy kwasy z grup Omega-3, Omega-6 i Omega-9 (ostatnia cyfra informuje, na którym licząc od końca łańcuchu występuje podwójne wiązanie W odpowiedzi łańcuchu węglowym.   Do NNKT należą: kwasy średniołańcuchowe Omega 3 [n-3] zaliczane do NNKT [niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych] oraz długołańcuchowe (kwas eikozapentaenowy [EPA] i kwas dokozaheksaenowy [DHA]), Omega-6 i Omega-9. Liczba  informuje, że ostatnie podwójne wiązanie w łańcuchu węglowym występuje przy trzecim od końca atomie węgla. Kwasy z grupy Omega 3 są istotnym składnikiem błon komórkowych, są prekursorami i aktywatorami biologicznymi eikozanoidów. Muszą być łączone ze spożyciem w odpowiednich proporcjach kwasów grupy Omega-6.

Dawkowanie: W zależności od zapotrzebowania i stosowane diety. Zasadniczo przyjmuje się, że tłuszcze powinny stanowić 20–30% wartości energetycznej (kaloryczności) codziennych posiłków.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Tłuszcz to dla człowieka niezbędny składnik pokarmowy, wymieniany zaraz obok białka i węglowodanów. Nie jest to pojedynczy związek, ale cała grupa, w skład której wchodzą lipidy, estry glicerolu i kwasy tłuszczowe. Tłuszcze można podzielić na wiele różnych sposobów, zależnie od przyjętego kryterium. Jak oceniają specjaliści, tłuszcze powinny stanowić ok 20-35% diety. W organizmie są one magazynowane w tkance tłuszczowej, która pełni w ustroju szereg ważnych funkcji. Poziom tkanki tłuszczowej nie może być jednak za wysoki, ponieważ jej nadmiar zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu i jest szkodliwy dla zdrowia.  

   Tłuszcze – podział

Najpopularniejsze kryterium na podstawie którego dzieli się tłuszcze to kryterium pochodzenia. Jeśli wziąć je pod uwagę to wyróżniamy tłuszcze roślinne (oliwa, olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy, kokosowy itp.) i zwierzęce (np. sadło, łój, tran).

Tłuszcze często dzieli się też ze względu na obecność wiązań podwójnych na nasycone oraz nienasycone. Można także wziąć pod uwagę obecność atomów węgla w cząsteczce i na tej podstawie wyróżnić tłuszcze krótkołańcuchowe, średniołańcuchowe i długołańcuchowe. 

Równie znane jest kryterium biorące pod uwagę pozycję pierwszego wiązania podwójnego, na podstawie którego tłuszcze dzielimy na omaga-3, omega-6, omega-7 i omega-9.

Mniej formalny podział, który jednak warto znać, to podział na tłuszcze tzw. „widoczne” i „niewidoczne”. Te pierwsze są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka i stanowią składnik potraw. Należy do nich np. masło, oliwa, olej, margaryna. Drugie to te, które są zawarte w produktach spożywczych – w mięsie, mleku, słodyczach, wypiekach, jajkach. 

   Tłuszcze – zastosowanie 

Tłuszcze jadalne w postaci produktów takich jak smalec, olej, oliwa, masło czy łój mają przede wszystkim zastosowanie kulinarne. Stanowią doskonały nośnik smaku, są wykorzystywane do smarowania pieczywa, smażenia i pieczenia potraw. Nadają potrawom odpowiednią konsystencję a po spożyciu zapewniają pożądane uczucie sytości. 

   Tłuszcze – rola w diecie  

Przez wiele lat tłuszcze były demonizowane. Zupełnie niesłusznie, ponieważ odgrywają bardzo istotną rolę w diecie. Stanowią źródło ważnych związków, dostarczają dużą ilość energii, wpływają na prawidłowe rozpuszczanie niektórych substancji, np. witamin A, D, E i K. Ponadto niektóre kwasy tłuszczowe są zaangażowane w produkcję niektórych hormonów tkankowych, np. prostaglandyn.

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje