0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Schisandra chinensis (cytryniec chiński) roślina z rodziny cytryńcowatych, wykazująca pozytywne działanie na układ nerwowy człowieka w przypadku obciążenia stresem oraz przy wyczerpaniu psychofizycznym (działa tonizująco i minimalizuje napięcie). Składnikami aktywnymi są lignany (zwane też schizandrolami). Stosowanie wpływa korzystnie na libido oraz osłaniająco i regenerująco na komórki wątroby. Wskazane jest używanie preparatu z cytryńca chińskiego w okresie nasilenia treningów, podczas zawodów sportowych oraz w przypadku stosowania środków pobudzających, takich jak geranamina czy kofeina. Jest składnikiem preparatów ziołowych o właściwościach adaptogennych, protestosteronowych oraz stacków kreatynowych i no-boosterów

Dawkowanie: brak norm dobowego spożycia

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Schisandra chinensis, czyli  cytryniec chiński, to  roślina przynależąca do rodziny cytryńcowatych. Pochodzi z górzystych lasów i dolin rzek Dalekiego Wschodu. W systemie tradycyjnej medycyny chińskiej cytryniec chiński od wieków jest uznawany za roślinę leczniczą, a stosunkowo niedawno został wprowadzony do fitoterapii europejskiej. Ekstrakty z owoców rośliny najczęściej wykorzystuje się w celu wzmocnienia organizmu i poprawy jego funkcjonowania zwłaszcza w okresach nasilonego stresu. Udowodniono, że mają one właściwości adaptogenne, antyoksydacyjne i hepatoprotekcyjne. 

   Skład chemiczny 

Skład chemiczny owoców cytryńca chińskiego jest niezwykle bogaty, ale ciągle jeszcze nie w pełni poznany. Przypuszcza się, że najważniejsze metabolity aktywne biologicznie to unikalne lignany benzocyklooktadienowe, nazywane „lignanami typu schisandra”. Owoce rośliny zawierają od 7 do 19% tych związków. Istotną rolę odgrywa również olejek eteryczny, złożony z monoterpenów i seskwiterpenów. Obok nich w roślinie można znaleźć polisacharydy, witaminy (C i E), pierwiastki (magnez, wapń, żelazo, cynk, chrom, brom, kobalt, nikiel, miedź), związki triterpenowe, flawonoidy, kwasy organiczne. 

   Właściwości cytryńca chińskiego 

Korzystne właściwości cytryńca chińskiego zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Udowodniono w nich, że substancje zawarte w owocach mają działanie przeciwutleniające, a także hepatoprotekcyjne i odtruwające na miąższ wątroby. Równie cenne są ich właściwości adaptogenne. Ekstrakt z owoców S. chinensis może działać tonizująco i wspomagająco w stanach dużego napięcia oraz stresu. 

    Jak stosować cytryniec chiński?

Owoce cytryńca chińskiego są jadalne. Suszone będą stanowiły doskonałą przekąskę. Z owoców można przygotowywać również sok, który świetnie sprawdza się jako dodatek do herbaty. W celach terapeutycznych stosuje się przede wszystkim suplementy diety z cytryńcem chińskim. Zawierają one ekstrakt z owoców rośliny, często są standaryzowane na zawartość kluczowych substancji bioaktywnych. Nie ma ściśle ustalonej, rekomendowanej dawki. Najczęściej waha się ona między 200 a 400 mg ekstraktu z owoców rośliny. 

    Czy cytryniec chiński jest bezpieczny

Ekstrakty z S. chinensis mają wysoki profil bezpieczeństwa i są raczej dobrze tolerowane. Bezwzględnym przeciwwskazaniem  do ich stosowania jest okres ciąży. Sugeruje się, że kobiety karmiące piersią również powinny ich unikać. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje