Schisandra chinensis, czyli cytryniec chiński, to roślina przynależąca do rodziny cytryńcowatych. Pochodzi z górzystych lasów i dolin rzek Dalekiego Wschodu. W systemie tradycyjnej medycyny chińskiej cytryniec chiński od wieków jest uznawany za roślinę leczniczą, a stosunkowo niedawno został wprowadzony do fitoterapii europejskiej. Ekstrakty z owoców rośliny najczęściej wykorzystuje się w celu wzmocnienia organizmu i poprawy jego funkcjonowania zwłaszcza w okresach nasilonego stresu. Udowodniono, że mają one właściwości adaptogenne, antyoksydacyjne i hepatoprotekcyjne.
Skład chemiczny
Skład chemiczny owoców cytryńca chińskiego jest niezwykle bogaty, ale ciągle jeszcze nie w pełni poznany. Przypuszcza się, że najważniejsze metabolity aktywne biologicznie to unikalne lignany benzocyklooktadienowe, nazywane „lignanami typu schisandra”. Owoce rośliny zawierają od 7 do 19% tych związków. Istotną rolę odgrywa również olejek eteryczny, złożony z monoterpenów i seskwiterpenów. Obok nich w roślinie można znaleźć polisacharydy, witaminy (C i E), pierwiastki (magnez, wapń, żelazo, cynk, chrom, brom, kobalt, nikiel, miedź), związki triterpenowe, flawonoidy, kwasy organiczne.
Właściwości cytryńca chińskiego
Korzystne właściwości cytryńca chińskiego zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Udowodniono w nich, że substancje zawarte w owocach mają działanie przeciwutleniające, a także hepatoprotekcyjne i odtruwające na miąższ wątroby. Równie cenne są ich właściwości adaptogenne. Ekstrakt z owoców S. chinensis może działać tonizująco i wspomagająco w stanach dużego napięcia oraz stresu.
Jak stosować cytryniec chiński?
Owoce cytryńca chińskiego są jadalne. Suszone będą stanowiły doskonałą przekąskę. Z owoców można przygotowywać również sok, który świetnie sprawdza się jako dodatek do herbaty. W celach terapeutycznych stosuje się przede wszystkim suplementy diety z cytryńcem chińskim. Zawierają one ekstrakt z owoców rośliny, często są standaryzowane na zawartość kluczowych substancji bioaktywnych. Nie ma ściśle ustalonej, rekomendowanej dawki. Najczęściej waha się ona między 200 a 400 mg ekstraktu z owoców rośliny.
Czy cytryniec chiński jest bezpieczny
Ekstrakty z S. chinensis mają wysoki profil bezpieczeństwa i są raczej dobrze tolerowane. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest okres ciąży. Sugeruje się, że kobiety karmiące piersią również powinny ich unikać.