Różeniec górski (Rhodiola rosea), zwany także „złotym korzeniem”, to roślina lecznicza z rodziny gruboszowatych. Naturalnym obszarem jej występowania jest Ameryka Północna, Europa, Azja. Coraz powszechniejsze są także uprawy różeńca górskiego, które mają na celu pozyskać cenny surowiec, który wykorzystywała już wieki temu tradycyjna medycyna rosyjska i azjatycka. Wierzono, że roślina wspomaga zarówno fizyczną, jak i umysłową wydolność organizmu. Współczesne badania dowodzą, że faktycznie złoty korzeń korzystnie wpływa na sprawność fizyczną oraz zdolności poznawcze. Oprócz tego ma szereg innych zalet.
Co kryje w sobie różeniec górski
Najważniejszą częścią rośliny, stanowiącą surowiec zielarski, są kłącza i korzenie. Obfitują one w rozmaite substancje czynne, wśród których kluczową rolę odgrywają pochodne alkoholu cynamonowego, zwane rozawinami. Istotne są także związki fenolowe, a zwłaszcza salidrozyd. Określono, że proporcje rozawin do salidrozydu w surowcu wynoszą 3:1.
Jakie właściwości ma różeniec górski?
Różeniec górski jest adaptogenem, a to oznacza, że wspomaga organizm narażony na fizyczne, chemiczne i biologiczne czynniki stresogenne. Pozwala zwiększyć zdolność organizmu do adaptacji do niekorzystnych i zmiennych warunków środowiskowych. Zaobserwowano, że roślina ta działa stymulująco na układ nerwowy, wspomaga krążenie mózgowe i przyczynia się do utrzymania optymalnych zdolności umysłowych i funkcji kognitywnych. Jej działanie jest odczuwalne również na poziomie fizycznym – są doniesienia o zwiększonej sile i sprawności fizycznej dzięki ekstraktom z Rhodiola rosea. Ponadto w piśmiennictwie można natknąć się na dowody na korzystny wpływ rośliny na zdrowie serca i układu pokarmowego. Naukowcy podkreślają również, że wiele substancji obecnych w złotym korzeniu wykazuje właściwości przeciwutleniające.
Jak stosować różeniec górski?
Ekstrakty z Rhodiola rosea są uważane za bezpieczne i w dawkach terapeutycznych na ogół są dobrze tolerowane. Najczęściej poleca się dawki rzędu 500 mg na dzień. Zaobserwowano, że wysokie dawki (1,5-2,0 g) u niektórych osób mogą powodować nadpobudliwość. Ze względu na działanie łagodnie stymulujące zaleca się, aby preparaty z różeńcem górskim przyjmować w godzinach porannych. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny sięgać po różeniec górski, ponieważ nie badano, jak wpływają one na tę właśnie grupę użytkowniczek.