Prunus armeniaca – morela zwyczajna, drzewo, z którego powszechnie pozyskiwane są owoce. Są dobrym źródłem witamin i minerałów, szczególnie witaminy A oraz fosforu. Zawartość związków należących do grupy bioflawonoidów owocowych promuje przyswajanie wartości odżywczych zawartych w morelach.
Wykorzystywane są również pestki moreli, głównie w formie ekstraktów. Zawierają one wysokie stężenia amigdaliny. Jest to glikozyd zwany potocznie witaminą B17, choć określenie to nie jest prawdziwe – amigdalina nie jest niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Popularna jest ze względu na domniemane działanie wobec komórek nowotworowych. Brak jest jednak dowodów naukowych potwierdzających przeciwnowotworowe działanie amigdaliny. Może być stosowana jako terapia uzupełniająca leczenie chorób nowotworowych, jednak ze względu na toksyczność swojego metabolitu – cyjanowodoru – stosowanie jej musi być konsultowane z lekarzem.
Stosowanie wyciągów z pestek moreli może być traktowane również jako forma profilaktyki przeciwnowotworowej. Ludność Hunza, dostarczająca w swojej diecie dużych ilości amigdaliny, rzadziej zapada na choroby nowotworowe, co może wskazywać na jej antykancerogenną skuteczność.