0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Potas wraz z sodem reguluje zasoby wodne organizmu, zapewniając prawidłowy rytm serca. Utrzymywanie właściwego poziomu potasu powoduje prawidłowe utlenienie mózgu, obniża ciśnienie krwi, zwiększa przepuszczalność błon komórkowych (jako antagonista wapnia). Jest pierwiastkiem zasadotwórczym. Znajduje szerokie zastosowanie w diecie sportowej przed- i potreningowej w postaci suplementów, odżywek, preparatów witamino-mineralnych i mineralnych, koncentratów i gotowych napojów izotonicznych i hipertonicznych. Naturalnymi źródłami pozyskiwania potasu są: produkty roślinne (banany, owoce cytrusowe, melony, liście mięty, zielone warzywa, ziemniaki)  i zwierzęce (ryby morskie, mięso). Potas występuje w postaci związków organicznych: cytryniadach, fumeranach i glukonianach oraz nieorganicznych (chlorki, siarczany, tlenki i węglany).

Niedobory potasu (hipokalemia): nadmierne zmęczenie, bóle głowy i nadpobudliwość, kłopoty ze snem, kurcze mięśni, zaparciami. Poziom potasu może spaść gwałtownie w przypadku obniżenia poziomu cukru we krwi, długotrwałego głodu, ostrych biegunek. Mogą występować przy zbyt wielkim spożywaniu silnej kawy, nadużywaniu alkoholu i zjadaniu zbyt wielkiej ilości słodyczy.

Nadmiar potasu (hiperkalemia): jest często przyczyna depresji, hipotonią, mrowieniem kończyn.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Potas to jeden z kluczowych makroelementów. Podobnie jak sód, wapń i magnez jest on elektrolitem, co oznacza, że jest zdolny do jonowego przewodzenia prądu elektrycznego. Pierwiastek ten jest zaangażowany w bardzo wiele procesów zachodzących w ludzkim ciele – uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych, reguluje gospodarkę wodną, aktywuje wiele enzymów, pomaga utrzymać potencjał czynnościowy błon komórkowych. Ważne jest, aby dostarczać go we właściwej ilości, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar potasu może szkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości można oznaczyć poziom potasu we krwi. Badanie to jest proste i można je wykonać w laboratorium medycznym. 

   Jak potas działa na organizm?

Potas w ludzki organizmie występuje głównie w przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Odpowiada on za gospodarkę płynami  i stanowi kofaktor dla wielu enzymów. Pierwiastek ten pomaga również w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowo – mięśniowego. Ponadto odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu właściwego ciśnienia tętniczego. 

   Jak zapewnić odpowiednią podaż potasu?

Przyjmuje się, że właściwą ilość potasu powinno się pozyskać z pożywienia. Do produktów szczególnie zasobnych w ten pierwiastek należą owoce (banany, kiwi, pomarańcze, suszone figi, rodzynki i morele), warzywa (pomidory, ziemniaki, brokuły, groch, fasola), otręby i płatki zbożowe, kasze, orzechy oraz kakao i czekolada. 

   Niedobór potasu

O niedoborze potasy mówimy wtedy, kiedy jego stężenie spada poniżej 3,6 mmol/ l. Taki stan nazywa się hipokaliemią i wymaga podjęcia działań, które doprowadzą do wyrównania deficytu. Objawami hipokalemii są drżenia i bolesne skurcze mięśni, obrzęki kończyn, zaparcia, nadmierna senność i zmęczenie, albo nadpobudliwość nerwowa i trudności w skupieniu uwagi. W przypadku długotrwałych i poważnych niedoborów może dojść do zwiększenia ciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca. 

Przyczyn niedoboru potas może być wiele. Często problemem jest monotonna, niewłaściwie zbilansowana dieta, nadmierny wysiłek fizyczny albo wymioty czy biegunka. Trzeba też pamiętać, że kawa i alkohol mogą zwiększyć wydalanie tego pierwiastka. Istnieje również szereg leków, które korelują z obniżeniem poziomu potasu we krwi. Wśród nich są m.in. leki moczopędne czy środki przeczyszczające. 

    Nadmiar potasu

Nadmiar potasu, czyli hiperkaliemia, jest równie niebezpieczny jak niedobór. Stan ten diagnozuje się u pacjentów, u których stężenie potasu w osoczu przekracza 5,5 mmol/l. Towarzyszy temu apatia, splątanie, zaburzenia czucia i świadomości, spowolnienie tętna, zaburzenie rytmy serca. Przyczyny hiperkaliemii mogą być różne, ale najczęściej powodem jest nadmierna suplementacja albo upośledzone wydalanie potasu na skutek problemów z nerkami. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje