Pistacia lentiscus (pistacja kleista, drzewo mastyksowe) to drzewo przynależące do rodziny nanerczowatych, naturalnie rosnące w Basenie Morza Śródziemnego, uprawiane na terenie praktycznie całego świata. Po nacięciu kory wydziela ono tzw. mastyks, czyli aromatyczną żywicę, szeroko wykorzystywaną w celach leczniczych. Proces jej pozyskiwania jest żmudny i mozolny. Odbywa się za pomocą rąk ludzkich, bez udziału nowoczesnych technologii, wyłącznie w określonych porach roku (od czerwca do sierpnia). Z jednego drzewa pistacji kleistej można otrzymać jedynie około 200 g mastyksu.
Żywica z Pistacia lentiscus jest cenionym, smacznym i aromatycznym składnikiem kulinarnym. Dodaje się ją do deserów, lodów, napojów, dżemów, gum do żucia. W Grecji dużą popularnością cieszy się sporządzony na jej bazie likier. W suplementacji najczęściej występuje w postaci kapsułek i jest elementem ogólnej profilaktyki zdrowotnej.
Pozyskany z Pistacia lentiscus mastyks wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Jest powszechnie stosowany w terapii chorób żołądka (zwłaszcza wywołanych zakażeniem Helicobacter pylori) i jelit. Poleca się go również osobom z nawracającymi schorzeniami w obrębie jamy ustnej. Ponadto korzystnie wpływa on na gospodarkę lipidową, pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, stabilizuje poziom cukru we krwi.