0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Pepsyna – proteolityczny enzym soku żołądkowego, powstający z wytwarzanego w błonie śluzowej żołądka pepsynogenu. Reakcja ta zachodzi tylko w kwaśnym środowisku. Pepsyna odpowiedzialna jest za początkowy etap trawienia białek, a więc rozbijanie ich na mniejsze cząsteczki – polipeptydy i oligopeptydy, które to w dalszej części procesów trawiennych zostają rozłożone na poszczególneaminokwasy. Brak dostatecznej ilości enzymu prowadzi do zaburzenia procesu trawienia białek. Suplementacja pepsyną nie tylko doprowadza do prawidłowej ilości tego składnika, ale także bezpośrednio pobudza proces przekształcania endogennego pepsynogenu w pepsynę, a więc działa dwoma odrębnymi szlakami.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Pepsyna to jeden z najważniejszych enzymów trawiennych. Wchodzi w skład soku żołądkowego i odpowiada za rozkładanie białek. Trzeba pamiętać, że białka są dość skomplikowanymi strukturami. Składają się z aminokwasów tworzących długie łańcuchy, połączone wiązaniami peptydowymi. Pepsyna jest w stanie zerwać owe łańcuchy i rozbić białka na mniejsze cząsteczki, zwane peptydami. W takiej postaci mogą one być prawidłowo przyswojone i należycie wykorzystane przez organizm. Łatwo się więc domyślić, że niedobór pepsyny upośledza trawienie białka, a to może powodować dolegliwości gastryczne. 

   Jak powstaje pepsyna? 

Pepsyna to substancja endogenna, czyli taka, którą organizm wytwarza samodzielnie. Produkują ją komórki gruczołowe żołądka. Początkowo ma ona postać pepsynogenu, który jest nieaktywny i stanowi proenzym pepsyny. Pepsynogen zyskuje aktywność w kwaśnym środowisku (pH ok. 2), ale może też być aktywowany przez samą pepsynę w procesie tzw. autoaktywacji. Aktywna postać pepsynogenu to właśnie pepsyna, zdolna do hydrolizy wiązań peptydowych. Badania naukowe wskazują, że pepsyna może również rozkładać wiązania fosfodiestrowe kwasów nukleinowych w niektórych sekwencjach nukleotydów. To oznacza, że ich trawienie zaczyna się już w żołądku. 

   Jak pobudzić wydzielanie pepsyny? 

Uwalnianie pepsyny można stymulować na kilka sposobów. Dużą rolę w jej produkcji odgrywają bodźce takie jak np. obecność pokarmu w żołądku czy też zakwaszenie błony śluzowej żołądka. Trzeba jednak pamiętać, że ilość pepsyny w organizmie powinna być ściśle kontrolowana. Zasadniczo substancja ta powinna znajdować się w żołądku, ale w niektórych chorobach (np. refluks) może ona przedostawać się do przełyku albo innych części układu pokarmowego. W takich przypadkach pepsynę można znaleźć w ślinie, a niekiedy nawet w płucach, czy drogach oddechowych. Jest to zjawisko niepożądane, może powodować uszkodzenia tkanek i stany zapalne. 

   Pepsyna w suplementacji 

Pepsynę można spotkać w suplementach diety. Dostępne są preparaty, które zawierają wyłącznie pepsynę, choć częściej łączy się ją z innymi enzymami trawiennymi. Zwykle sięgają po nie osoby zmagające się z niestrawnością i niedoborem kwasu żołądkowego. Należy jednak podkreślić, że nie ma dowodów klinicznych, które uzasadniałyby stosowanie pepsyny w takich problemach. Ponadto suplementy diety z pepsyną nie zostały zatwierdzone przez FDA. Ich skuteczność opiera się wyłącznie na dowodach anegdotycznych.  

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje