0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Pektyny są mieszaniną bezpostaciowych cukrów o dużym ciężarze cząsteczkowym (łańcuch kwasu poligalakturonowego połączonego z metanolem [estryfikacja] z odgałęziami bocznymi utworzonymi przez zarabinoże i galaktozę. Pektyny są błonnikiem rozpuszczalnym w wodzie (zimnej lub ciepłej) w związku z czym nie podlegają procesowi trawienia przez enzymy syntetyzowane przez organizm. Występują w produktach pochodzenia roślinnego (owocach, warzywach itp.). Spożywanie produktów zawierających pektyny zmniejsza poczucie głodu, poprawia funkcjonalność przewodu pokarmowego oraz obniża poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Pektyny wiążą jony metali ciężkich oraz rozkładają florę bakteryjną w jelicie grubym. Najskuteczniejsze działanie (zagęszczanie) wykazują w środowisku kwaśnym (pH≤ 6) i w obecności cukrów. Są składnikiem koncentratów odżywczych rozpuszczalnych w wodzie oraz suplementów kapsułkowych

Dawkowanie: brak norm dobowego spożycia. Przyjmowane dawki zależne od celu i indywidualnych potrzeb

Pektyny to heteropolisacharydy, które występują w ścianach komórkowych wielu roślin. Są jedną z frakcji błonnika, czyli rozpuszczalnego włókna pokarmowego. Ich struktura zależy od gatunku rośliny, ale jest raczej skomplikowana i różnorodna. Pektyny powszechnie spożywa się wraz z dietą. Wykazują one różnorodną aktywność biologiczną i mają wiele korzystnych właściwości dla ludzkiego organizmu. Ponadto ze względu na zdolność żelowania powszechnie wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym. Stanowią znakomity środek zagęszczający, idealnie sprawdzają się w produkcji dżemów i galaretek. 

   Gdzie szukać pektyn? 

Pektyny stanowią element ścian komórkowych roślin. Znajdziemy je np. w jabłkach, morelach, czereśniach, pomarańczach, marchwi. Duże ilości pektyn zawierają wytłoki jabłkowe i skórki owoców cytrusowych. Oprócz tego pektyny są bardzo popularnym dodatkiem do żywności – kryją się pod symbolem E 440. Tak więc standardowa dieta, obejmująca zarówno świeże warzywa i owoce, jak i pewną ilość produktów przetworzonych, dostarcza nam pektyn. 

   Jakie korzyści płyną ze spożywania pektyn? 

Pektyny stanowią pożądany element diety i mają korzystny wpływ na ludzki organizm. Spożywane wraz z posiłkiem pomagają ograniczyć wzrost poziomu glukozy we krwi po tym posiłku. Naukowcy nie są zgodni co do tego, jaki dokładnie mechanizm za tym stoi, jednak zjawisko to jest dobrze opisane i udokumentowane naukowo. Takie działanie pektyn może mieć praktyczne zastosowanie, chociażby jako wsparcie terapii cukrzycy typu 2. Oprócz tego pektyny pomagają w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Jak wiadomo ma to duże znaczenie dla zdrowia serca i układu krążenia. 

   Jak zwiększyć spożycie pektyn? 

Ze względu na korzystne właściwości pektyn warto zadbać o ich obecność w diecie. Najkorzystniej jest po prostu zwiększyć spożycie świeżych warzyw i owoców. W codziennych jadłospisie powinny znaleźć się jabłka, cytrusy, banany, jeżyny, buraki, fasola. Sproszkowane pektyny można kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Cechują się one lekko słodkawym smakiem. Z powodzeniem można wykorzystać je do zagęszczania przetworów owocowych, dżemów, powideł, marmolad, galaretek. Pektyny są też dostępne w postaci suplementów diety. Przeważnie mają postać kapsułek, w których zamknięte są sproszkowane pektyny cytrusowe albo jabłkowe. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje