Olej z wiesiołka – źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie z grupy omega-6. Większościowy udział ma w nim kwas linolowy, wiązany z prawidłowym metabolizmem węglowodanów. Wskazuje się, że zaburzenia konwersji kwasu linolowego notowane są u osób z cukrzycą, a zwiększenie jego podaży może redukować objawy cukrzycowe.
Ponadto, olej z wiesołka ceniony jest ze względu na swój korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ogranicza on agregację płytek krwi, ma także zdolność do optymalizacji profilu lipidowego. Dzięki temu, jest skutecznym sposobem na kompleksową profilaktykę chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.
Olej z wiesiołka jest też często polecany osobom szukającym sposobu na poprawę stanu stawów. Sprzyja regeneracji chrząstki stawowej, a jego suplementacja może ograniczać objawy reumatyczne. Poza tym, wskazuje się, że sprzyja on płodności zarówno u kobiet (poprzez korzystny wpływ na śluzówkę macicy), jak i u mężczyzn (poprzez promocję jakości nasienia).
Stosując suplementy diety zawierające olej z wiesiołka należy zwrócić uwagę na ich przechowywanie. Jako źródło tłuszczy z grupy NNKT, jest on podatny na działanie promieni świetlnych oraz ciepła, w związku z czym powinien być przechowywany w zacienionym, chłodnym miejscu.