Nasiona kakaowca pochodzą z owoców kakaowca właściwego (Theobroma cacao). Szeroko wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym - służą przede wszystkim do produkcji kakao w proszku oraz masła kakaowego, z którego wytwarza się m.in. czekoladę. Surowe, nie poddane obróbce termicznej, ziarna kakaowca są skarbnicą cennych składników odżywczych, dlatego zaliczono je do grona tzw. superfooods.
Około 50% suchej masy nasion kakaowca stanowią tłuszcze – głównie nasycone kwasy tłuszczowe (stearynowy i palmitynowy) oraz kwas oleinowy i inne kwasy z grupy NNKT. 31% przypada na węglowodany, przy czym aż 15% stanowi nie podlegający trawieniu błonnik pokarmowy.
W nasionach kakaowca można znaleźć również minerały (magnez, żelazo, fosfor, potas, miedź), aminokwasy (arginina, glutamina, leucyna) oraz dwa alkaloidy (teobromina, kofeina), wykazujące działanie pobudzające. Ponadto są one wyjątkowo zasobne w polifenole (katechiny, antocyjany, procyjanidy), które mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Przypisuje się im m.in. zdolność do regulowania ciśnienia tętniczego, obniżania stężenia cholesterolu oraz stabilizacji poziomu cukru we krwi.
Ekstrakty z nasion kakaowca są popularnym składnikiem preparatów prozdrowotnych. Powszechnie stosuje się je również w suplementach odchudzających, niekiedy są dodawane również do formuł przedtreningowych i łagodnych stymulantów.