Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) to glon morski zaliczany do brunatnic. Można go spotkać przede wszystkim w wodach Atlantyku i Oceanu Arktycznego. Jest dość duży – jego plecha może osiągać nawet 1 m wysokości. Należy do glonów jadalnych, a wysuszona i odsolona plecha to cenny surowiec, wykorzystywany zarówno w sztuce kulinarnej, jak i w lecznictwie oraz w kosmetologii. Swoje unikalne właściwości morszczyn pęcherzykowaty zawdzięcza imponującej zawartości różnorodnych składników chemicznych, potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wśród nich jest m.in. jod.
Morszczyn pęcherzykowaty – skład chemiczny
Plechy morszczynów imponują wysoką zawartością i różnorodnością substancji chemicznych. Są zasobne w jod, ale jest ilość jest determinowana m.in. stopniem zasolenia akwenu, z którego pochodzą. Oprócz tego skrywają w sobie inne mikro- i makroelementy: magnez, cynk, potas, siarkę, mangan, sód, miedź, chlor oraz śladowe ilości bromu i arsenu. Ważną rolę odgrywa brunatny barwnik fukoksantyna, któremu przypisuje się liczne, korzystne właściwości. Morszczyn pęcherzykowaty obfituje również w cenne polisacharydy, w tym kwas alginowy, laminarynę i fukoidynę.
Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości
Ze względu na zawartość jodu morszczyn pęcherzykowaty wspomaga czynności tarczycy i produkowanych przez nią hormonów, a w konsekwencji korzystnie wpływa na metabolizm energetyczny. Oprócz tego promuje uczucie sytości i może być wykorzystywany jako element kontroli masy ciała. Ma dobroczynny wpływ na zdrowie jelit, wspiera prawidłowe trawienie i jest pomocny przy zaparciach. Może również pozytywnie oddziaływać na układ hormonalny.
Morszczyn pęcherzykowaty – preparaty
W sklepach zielarskich można kupić suszone, odsolone plechy morszczynowe. Można je spożywać po zalaniu wrzątkiem albo zmielone dodawać do potraw. Dostępne są również preparaty w kapsułkach, które mają nad nimi tę przewagę, że zwykle są standaryzowane na zawartość jodu.
Morszczyn pęcherzykowaty – środki ostrożności
Morszczyn pęcherzykowaty należy do glonów jadalnych i jest uznawany za bezpieczny, jednak specjaliści podkreślają, że ze względu na nieznaną ilość jodu potencjalnie może on być groźny, zwłaszcza dla osób zmagających się ze schorzeniami tarczycy. Coraz więcej uwagi poświęca się również obecności metali ciężkich, które są szkodliwe, a niestety mogą znajdować się w plechach.