0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Molibden (pierwiastek z podgrupy chromowców, la 42, symbol chem. Mo) mikroelement uczestniczący w przemianie metabolicznej węglowodanów i tłuszczów oraz zwiększający przyswajalność żelaza. Stosowany jest w leczeniu niedokrwistości. Dobrze wpływa na samopoczucie.. Jest składnikiem wielu suplementów diety oraz w produktach spożywczych, takich jak: sałaty, kapusta i inne warzywa liściaste zielone, pełne ziarno (zboża, słonecznik itp.)

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Molibden powszechnie występuje w glebie i wodzie. Jest też obecny w ludzkim organizmie. Z racji tego, że człowiek potrzebuje go naprawdę niewiele, zalicza się go do mikroelementów.  Rola tego pierwiastka nie jest do końca poznana, ale nie ma wątpliwości co do tego, że jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niedobory są jednak rzadkie, ponieważ pierwiastek ten można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Wydaje się, że jedynie bardzo zła dieta, oparta na żywności mocno przetworzonej, mogłaby skutkować niedoborem molibdenu. Molibden jest dostępny w postaci suplementów diety. Na rynku można spotkać preparaty, które zawierają wyłącznie molibden, choć częściej wchodzi on w skład formuł multimineralnych. 

   Które pokarmy zawierają molibden? 

Molibden jest obecny w wielu produktach spożywczych. Trzeba jednak pamiętać, że ilość tego pierwiastka w pożywieniu zależy od ilości w glebie i wodzie, jaka została użyta do nawodnienia gleby. Zalecane do spożycia ilości molibdenu można uzyskać włączając do swojego jadłospisu rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, ryż, orzechy, ziemniaki, banany i warzywa liściaste. Źródłem molibdenu są również produkty mleczne, takie jak sery, jogurty, mleko. Nieco mniejsze ilości zawiera mięso (wołowina, drób) i jaja.  

   Jakie funkcje pełni molibden? 

Molibden jest przedmiotem zainteresowania naukowców. Badają oni jaki wpływ ma ten pierwiastek na ludzki organizm. Dotychczas udało się ustalić, że molibden przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu aminokwasów siarkowych. Wiadomo także, że w ludzkim organizmie jest on obecny w niektórych metaloflawoproteinach, takich jak oksydaza ksantynowa czy dehydrogenaza aldehydowa. 

   Ile molibdenu potrzebujemy?

Zapotrzebowanie na molibden nie jest jednakowe dla wszystkich. Jest ono zależne od wieku. Niemowlęta i dzieci potrzebują znacznie mniej tego pierwiastka niż dorośli. Przyjmuje się, że dorosła osoba potrzebuje ok. 2000 mcg molibdenu dziennie. Taką ilość bez problemu można pozyskać ze standardowej diety. 

   Niedobór i nadmiar molibdenu

Tak jak w przypadku innych pierwiastków śladowych, tak i w przypadku molibdenu kluczowe jest utrzymanie go na odpowiednim poziomie. Ani nadmiar, ani niedobór nie są korzystne. Z tym, że zarówno jedno, jak i drugie występuje naprawę rzadko. Nadmiar pojawia się najczęściej na skutek zbyt długiej i niepotrzebnej suplementacji. Czasami dotyczy również osób pracujących pod ziemią, np. górników. Z kolei niedobór może być spowodowany bardzo złą dietą albo rzadko spotykanym zaburzeniem genetycznym. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje