0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Mięta pieprzowa ( z łac. mentha piperita) – kolebką mięty pieprzowej jest Wielka Brytania, obecnie uprawiana w wielu krajach Europy, również w Polsce. W celach leczniczych używany jest liść mięty pieprzowej (Folium menthae piperatae) oraz olejek eteryczny miętowy (Oleum Menthae piperate). Zawiera 30 związków organicznych: garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, mikroelementy, karoten oraz witaminę C. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, uspokajająco i obniża ciśnienie krwi. Preparaty z liścia mięty stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i doustnie, również w postaci inhalacji olejków eterycznych. Uwaga: może wywoływać objawy uczulenia.

Mięta pieprzowa (Mentha x piperita), zwana również miętą lekarską, to roślina z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z Europy, a powstała z dwóch innych gatunków mięty. Należy do bardzo popularnych roślin zielarskich, jest znana z przyjemnego, orzeźwiającego smaku i charakterystycznego zapachu. To także jedna z najstarszych roślin leczniczych. Napary z liści mięty od wieków stosowano w celu złagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Współcześnie zastosowanie mięty pieprzowej jest dużo szersze. W suplementacji, kosmetologii i ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno napary, jak i ekstrakty z liści oraz olejek miętowy. 

   Mięta pieprzowa – skład fitochemiczny 

Surowcem zielarskim jest ziele i liście mięty pieprzowej. Zawierają one wiele składników o aktywności farmakologicznej. Wśród nich wymienia się m.in. polifenole, kwasy fenolowe i flawonoidy. Ponadto w liściach rośliny znaleziono pokaźne ilości witaminy C, karotenu oraz rutyny. Za charakterystyczny zapach mięty odpowiada obecny w zielu mentol. 

   Mięta pieprzowa – lecznicze właściwości

Mięta pieprzowa ma wyjątkowo korzystny wpływ na układ pokarmowy. Roślina ta jest często polecana osobom, które zmagają się z łagodnymi dolegliwościami gastrycznymi, na przykład na skutek złej diety albo przejedzenia. Mięta pieprzowa wspomaga zdrowie jelit i żołądka, wykazuje właściwości spazmolityczne i wiatropędne. Oprócz tego wspiera zdrowie układu oddechowego i promuje prawidłową odporność. Mniej znaną, a również korzystną, właściwością rośliny jest jej zdolność do wywoływania odczucia relaksu. 

   Mięta pieprzowa – stosowanie  

Do celów leczniczych wykorzystuje się zarówno liście mięty pieprzowej, jak i olejek eteryczny miętowy. Z liści najczęściej przyrządza się napar. Z kolei olejek może być w formie płynnej albo zamknięty w postaci kapsułek i stosowany doustnie. Dawki olejku, jakie stosowano w badaniach naukowych wynosiły od 270 do 1350 mg dziennie, podawanych doustnie.

    Mięta pieprzowa – środki ostrożności  

Mięta pieprzowa ma wysoki profil bezpieczeństwa. Nie ma badań, które potwierdzałyby jej bezpieczeństwo dla kobiet w okresie ciąży i laktacji, dlatego profilaktycznie powinny one unikać większych ilości mięty. U osób nadwrażliwych na działanie substancji obecnych w zielu mięty podczas stosowania dużych ilości przez długi czas mogą wystąpić problemy ze strony układu pokarmowego – bóle żołądka, zgaga, biegunka, nudności. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje