0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Co to jest za składnik metylokabalamina?

Metylokobalamina to aktywna biologicznie forma witaminy B12. Jest to jedna z dwóch form tej witaminy, które mogą być wykorzystywane jako kofaktory w różnych reakcjach. Od popularnej cyjanokobalaminy różni się obecnością grupy metylowej zamiast cyjanku, dzięki czemu uwalnia organizm od potrzeby neutralizowania tego szkodliwego czynnika.

Grupa metylowa z metylokobalaminy może być transferowana na homocysteinę, dzięki czemu ta wraca do postaci metioniny, by następnie konwertować w SAMe, który jest głównym donorem grup metylowych w naszym organizmie. Te grupy metylowe następnie mogą być użyte w procesie produkcji kreatyny, w metabolizmie neuroprzekaźników oraz w ramach metylacji DNA, dzięki czemu zyskujemy odpowiedni poziom energii, lepsze samopoczucie i ogólnie lepszą kondycję organizmu. B12 jest koenzymem dla trzech grup enzymów: izomeraz, metylotransferaz oraz dehalogenaz.

Poza wpływem na układ nerwowy, podaż witaminy B12 jest także bardzo ważna dla właściwej syntezy czerwonych krwinek i hemoglobiny oraz w prewencji anemii.

Metylokobalaminę w monosuplementach oraz złożonych kompleksach witaminowych znaleźć można w ofercie sklepu muscle-zone.pl

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Metylokobalamina to aktywna metabolicznie forma witaminy B12. Pod względem działania fizjologicznego jest równa witaminie B12 i może być wykorzystywana do zapobiegania oraz leczenia niedoborów tej witaminy. Metylokobalaminę można wytworzyć w warunkach  laboratoryjnych. Powstaje ona w wyniku redukcji cyjanokobalaminy borowodorkiem sodu w roztworze alkalicznym, a następnie dodania jodku metylu. Obok cyjanokobalaminy jest to najpopularniejsza forma witaminy B12, jaką spotyka się w suplementach diety. Występuje zarówno w monopreparatach, jak i formułach typu B complex czy multiwitamina. 

   Czym różni się metylokobalamina od innych form witaminy B12?

Tym, co odróżnia metylokobalaminę od innych form witaminy B12, jest obecność grupy metylowej. Metylokobalamina uczestniczy w szlaku redukcyjnym acetylokoenzymu A (szlak Wood-Ljungdahl), będąc na tej ścieżce donorem grupy metylowej. W ludzkim organizmie grupy metylowe to kluczowe czynniki w licznych procesach metabolicznych. Regulują one ekspresję genów, są wykorzystywane m.in. przy produkcji neuroprzekaźników i w syntezie kreatyny. Dzięki temu pośrednio wpływają na ogólne samopoczucie i kondycję psychofizyczną organizmu. 

   Witamina B12 – rola w organizmie 

Witamina B12 jest niezbędna dla funkcjonowania ustroju i stanowi kofaktor dwóch ważnych enzymów. Witamina ta warunkuje prawidłowy przebieg procesu powstawania czerwonych krwinek, uczestniczy w syntezie DNA i RNA, jest też zaangażowana w przemiany metaboliczne tłuszczy i węglowodanów. Oprócz tego wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i może przyczyniać się do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Od właściwej podaży witaminy B12 zależy również optymalna praca układu odpornościowego. 

   Metylokobalamina – dla kogo? 

Metylokobalamina ma opinię wysoce przyswajalnej formy witaminy B12, jednak jest to forma dość niestabilna. Suplementy, które zawierają tę formę witaminy powinny być dobrze chronione przez promieniami UV. Metylokobalaminę zwykle stosuje się u osób, u których zastosowanie cyjanokobalaminy nie przynosi pożądanego wzrostu poziomu witaminy B12 w organizmie.

    Dawkowanie metylokobalaminy

W USA i w Polsce zaleca się, aby dziennie przyjmować ok. 250 µg witaminy B12 na dobę, niezależnie od formy w jakiej występuje ona w suplemencie diety.  

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje