Magnez to jeden z najważniejszych makroelementów. Nazywa się go „pierwiastkiem życia”, albo „królem życia”, podkreślając tym samym doniosłą rolę, jaką pełni on w ludzkim organizmie. Niestety jest to również jeden z najbardziej niedoborowych składników odżywczych. Za deficyt magnezu można winić styl życia współczesnego człowieka, który jest zdominowany przez nieprawidłową dietę, duże ilości kawy, używki i przewlekły stres. Do tego dochodzi malejąca zawartość magnezu w powszechnie spożywanych pokarmach, spowodowana głównie pogarszającą się jakością gleb oraz stosowaniem nawozów sztucznych. Niedobór magnezu można uzupełnić za pomocą suplementów diety, jednak należy zwracać uwagę na zastosowaną przez producenta formę oraz zawartość jonu Mg2+.
Magnez – król życia
Magnez jest zaangażowany w kilkaset procesów biochemicznych, które są kluczowe dla naszego organizmu. Wśród nich można wymienić chociażby produkcję energii, syntezę białek, mineralizację kości, przewodnictwo nerwowe czy kurczenie się mięśni, włącznie z najsilniejszym mięśniem, jakim jest serce.
Naturalne źródła magnezu
Aby zapewnić sobie właściwą ilość magnezu warto zadbać, aby w naszym jadłospisie regularnie pojawiały się pestki dyni, gorzkie kakao, migdały i orzechy. Pierwiastek ten znajdziemy również w kaszy gryczanej, gorzkiej czekoladzie, ciecierzycy, płatkach owsianych i soi. Całkiem dobrym jego źródłem są także zielone warzywa – natka pietruszki, koperek, szpinak, jarmuż czy rukola.
Objawy niedoboru magnezu
Magnez jest zaangażowany w bardzo wiele procesów zachodzących w ludzkim ciele, toteż objawy jego niedoboru mogą być bardzo różne. Najbardziej znane to oczywiście bolesne skurcze łydek i uporczywe drganie powieki oraz nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Do mniej oczywistych można zaliczyć rozdrażnienie, zaburzenia snu, kłopoty z koncentracją, kołatanie serca, nocne poty, bóle głowy.
W przypadku zaobserwowania u siebie wymienionych objawów warto udać się do laboratorium analitycznego i zbadać poziom magnezu w surowicy krwi. Niedobory wymagają konsultacji ze specjalistą, ale można je łatwo wyrównać z pomocą suplementów diety. Należy jednak uważać, by nie przedawkować magnezu. Ryzyko dotyczy zwłaszcza osób, które mają problemy z nerkami, bowiem nadmiar magnezu jest eliminowany z organizmu właśnie przez nerki.
Zapotrzebowanie na magnez
Szacuje się, że dorosła osoba potrzebuje 300-400 mg magnezu na dobę. Zapotrzebowanie to zwiększa się w przypadku nadużywania alkoholu, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, przewlekłego stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego.