0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Korzeń imbiru (Zingiber Officinale Radix) jako surowiec zielarski jest szeroko wykorzystywany jako źródło m.in. gingeroli. Związki chemiczne zawierające składniki organiczne korzenia imbiru charakteryzują się wysoką aktywnością biologiczną. Korzeń imbiru wykorzystywany jest w medycynie, ze względu na zapobieganie infekcjom, zapewniające równowagę bakteryjną układu pokarmowego, udział w procesie wytwarzania żółci. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krwionośnego jako antyoksydant (przeciwutleniacz) obniżający ciśnienie tętnicze krwi, powodujący równocześnie opóźnienie procesów tworzenia się cholesterolu LDL (inhibitor). Będąc termogenikiem zmniejsza procesy łaknienia i bywa składnikiem kompleksów odchudzających. Dzięki uczestniczeniu w przemianach termogenicznych  lipolizie, należy do wartościowych spalaczy tłuszczu. Substancje aktywne w nim zawarte są składnikiem regeneratorów stawów  (w połączeniu m.in. z glukozaminą czy kurkuminą). W suplementacji sportowej ceniony za właściwości przeciwzapalne wspomagające proces leczenia i odnowy biologicznej po kontuzji narządów ruchu (szczególnie stawów) . Współtworzą bowiem z chondroityną, glukozaminą i kurkuminą tzw. regeneratory stawów.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Korzeń imbiru to jadalna część imbiru lekarskiego (Zingiber officinale), która stanowi także wartościowy surowiec zielarski. Kulinarne zastosowanie imbiru jest dość oczywiste – jako przyprawa roślina ta jest popularna zwłaszcza w kuchni azjatyckiej. Silnie aromatyczny, lekko palący i ostry smak imbiru znakomicie komponuje się z rozmaitymi potrawami. Korzeń imbiru jest skarbnicą cennych substancji aktywnych biologicznie, dlatego można wykorzystać go jako wsparcie kondycji zdrowotnej organizmu. Lista jego zalet jest długa – pozytywnie wpływa na układ krwionośny, pokarmowy i oddechowy, wspomaga funkcjonowanie mięśni i ma właściwości przeciwzapalne. 

   Składniki aktywne imbiru

Kłącze imbiru w około 80% składa się z wody. Dostarcza także węglowodany, niewielką ilość białka i znikomą ilość tłuszczu. Jest zasobne w witaminy i minerały. Jednak za lecznicze właściwości rośliny odpowiadają unikalne związki fenolowe zwane gingerolami oraz szogaole, które powstają poprzez odwodnienie gingeroli. 

   Imbir dla układu pokarmowego

Imbir wspomaga zdrowie układu pokarmowego i proces trawienia. Zawarte w kłączu rośliny substancje aktywne pobudzają motorykę przewodu pokarmowego i promują spontaniczne ruchy żołądka, co ma duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu trawienia pokarmu. Naukowo udowodniono, że imbir działa przeciwwymiotnie i pomaga zachować dobre samopoczucie podczas podróży u osób, które zmagają się z chorobą lokomocyjną. 

   Przeciwzapalne właściwości imbiru

Składniki aktywne imbiru są zaangażowane w kontrolę reakcji zapalnych, dlatego roślinie przypisuje się dość silne działanie przeciwzapalne. Po ekstrakty z imbirem chętnie sięgają osoby, które chcą polepszyć stan swoich stawów. Udowodniono, że roślina wspomaga mobilność stawów i może przyczyniać się do zmniejszenia porannej sztywności stawów. 

   Imbir a odporność

Korzeń imbiru stanowi potężne wsparcie dla układu immunologicznego. Zawarte w nim substancje wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, pomagają walczyć ze stresem oksydacyjnym i wymiatają z organizmu nadmiar wolnych rodników. 

    Jak stosować imbir

Warto polubić imbir i jak najczęściej wykorzystywać go w sztuce kulinarnej. Można także znaleźć gotowe suplementy diety, które zawierają sproszkowany korzeń rośliny, umieszczony w kapsułkach. Za lecznicze właściwości rośliny odpowiadają określone związki chemiczne, dlatego warto wybrać preparat standaryzowany na ich zawartość.   

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje