Pieprz metystynowy (Piper methysticum) – gatunek tradycyjnej rośliny leczniczej powszechnie zwany jako kava lub kava kava; używany od tysięcy lat w celach leczniczych i relaksacyjnych w krajach Południowego Pacyfiku poprzez picie naparu przyrządzanego ze świeżego kłącza lub częściej – z korzenia. To właśnie korzeń zawiera najwięcej substancji czynnych o lekkim działaniu psychoaktywnym, spazmolitycznym i przeciwlękowym, tj. kawalaktony (głównie metystycynę, jangoninę, kavainę marindininę i ich dihydropochodne). Pomimo tego nie należy do środków uzależniających.
Mechanizm działania Kava-Kava
Mechanizm działania tej rośliny jest skomplikowany i nie do końca wyjaśniony. Na tą chwilę wiadomym jest, iż Kava działa poprzez receptory GABA-A zakończeń nerwowych, stymuluje wydzielanie FSH (folikulotropiny), hamuje aktywność monoaminooksydazy w mózgu, tj. enzymu rozkładającego wiele neuroprzekaźników o strukturze aminowej.
Wiele badań klinicznych potwierdziło działanie anksjolityczne, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, sedatywne, rozkurczające, ośrodkowo relaksujące mięśnie, stawiając tą roślinę na równi z takimi lekami, jak Opipramol i Buspiron – porównanie zostało dokonane w przy testowaniu niemieckiego leku Maoni, który zawierał właśnie standaryzowany wyciąg z pieprzu metystynowego. Co więcej, naukowcy badają działanie tej rośliny pod kątem tłumienia symptomów menopauzy u kobiet.
Właściwości i zastosowane kava-kava
Pieprz metystynowy – jak raportują liczni użytkownicy - może powodować lekką euforię, poprawiać nastrój i pobudzać elokwencję. Wprowadza w stan beztroski, zachowując jasność i ostrość umysłu oraz zdolność koncentracji uwagi, przez co jest o wiele lepszym rozwiązaniem od picia alkoholu. W dodatku, w przeciwieństwie do niego nie powoduje agresji, gniewu i głupiego zachowania, co czyni ją potencjalnym środkiem w walce z uzależnieniami. Rekomenduje się zastosowanie Kava w stanach strachu, niepokoju, wzmożonego napięcia emocjonalnego i objawach nerwicowo-lękowych.
Kava w zmniejszaniu objawów menopauzy
Naukowcy już w 1990 roku badali wpływ wyciągu z Kava Kava na stany lękowe i niektóre objawy wegetatywne wśród kobiet (ok. 52 roku życia) przechodzących menopauzę. Kuracja trwała 12 tygodni, dawkowanie wynosiło 60 mg kawalaktonów na dzień. Za pomocą specjalistycznych indeksów (KI – indeks Kuppermana; ASI – indeks stanów lękowych) odnotowano korzystny wpływ terapii już po 4 tygodniach od rozpoczęcia suplementacji. Kolejne badania również potwierdziły działanie redukujące stany lękowe. Ponadto pieprz metystynowy wykazywał synergizm w połączeniu z hormonalną terapią zastępczą (HTZ), obejmującą zastosowanie estrogenów i progestagenów.
Bezpieczeństwo stosowania kava-kava
Członkowie Komisji „E” (niemiecka komisja ekspertów, przedstawicieli medycyny akademickiej i praktycznej oraz farmacji - przy Federalnym Instytucie Leków i Produktów Medycznych - BfArM) wydali oświadczenie, w którym stwierdzają, iż są przekonani co do naukowych danych dotyczących skuteczności kava-kava, a stosunek korzyści do ryzyka i terapeutyczne zastosowanie dla pacjentów oceniają pozytywnie.