Juniper berry fruit czyli owoce jałowca pospolitego to cenny surowiec i bardzo bogate źródło różnorodnych substancji bioaktywnych. Jałowiec pospolity (Juniperus communis) jest łatwo rozpoznawalnym, wiecznie zielonym krzewem należącym do rodziny cyprysowatych. Jest szeroko rozpowszechniony w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Jego owoce, tzw. szyszkojagody, są jadalne. Suszone stanowią doskonały dodatek do mięs, zwłaszcza dziczyzny. Są też ważnym surowcem zielarskim o niezwykle szerokim spektrum korzystnych właściwości. Oprócz tego wykorzystuje się je w kosmetologii.
Jałowiec pospolity – skład chemiczny
Owoce jałowca pospolitego mają duże znaczenie użytkowe. Można w nich znaleźć witaminę C, żywice, woski, kwasy diterpenowe, flawonoidy, fitosterole oraz olejek eteryczny, w skład którego wchodzą m.in. alfa-pinen, beta-pinen, alfa-tujen, mircen, sabinen, limonen, p-cymenm gamma-terpinen, kamfen.
Jałowiec pospolity – właściwości
Szyszkojagody jałowca pospolitego są zasobne w naturalne przeciwutleniacze, dlatego doskonale chronią DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Przyczyniają się również do ochrony organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Promują zdrowie układu pokarmowego i sprzyjają utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Ponadto mają zwiększają wydalanie wody przez nerki i mają dobroczynny wpływ na zdrowie całego układu moczowego – nerek, pęcherza, dolnych dróg moczowych. Oprócz tego przypisuje się im właściwości przeciwgrzybicze.
Jałowiec pospolity – preparaty
Na bazie szyszkojagód z jałowca przygotowuje się różne preparaty – napary, wyciągi, nalewki, syropy. Do najczęściej spotykanych należy ekstrakt jałowcowy, który pozyskuje się z jagód i dodaje do niego niewielką ilość olejku jałowcowego, który wykazuje bardzo silne działanie.
Jałowiec pospolity – środki ostrożności
Zatrucia jałowcem są bardzo rzadkie i mogą wystąpić jedynie po spożyciu dużej ilości szyszkojagód. Bezwzględnym przeciwskazaniem do stosowania środków na bazie jagód jałowca jest okres ciąży i laktacji.