0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Jod - Ponad dwie trzecie jodu zmagazynowane jest w tarczycy i stanowi składnik produkowanych przez nią hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny, pełniących zasadniczą rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i minerałów oraz regulujących procesy wzrostu, co powoduje przydatność w suplementacji sportowej. Jest także składnikiem preparatów odchudzających. Reguluje i kontroluje temperaturę ciała. Naturalnym źródłem pozyskiwania jodu są: morszczyn pęcherzykowaty, owoce morza, ryby morskie oraz cebula i warzywa rosnące na glebie zawierającej ten pierwiastek, a przede wszystkim jodowana sól kuchenna..

Niedobór jodu w organizmie powoduje niedoczynność tarczycy, a w konsekwencji nadwagę, spowolnienie umysłowe (do kretynizmu włącznie). Jest przyczyną powstawania wola endemicznego. Niedobór jodu powodować mogą siarkocyjaniny i polifenole (zawarte m.in. w kapuście i kalafiorze), hemaglutyniny występujące w roślinach strączkowych.

Nadmiar jodu może spowodować zahamowanie syntezy hormonów tarczycy (dzieje się tak w niewielkim procencie przypadków).

Dawkowanie: Leczenie jodem powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Zapotrzebowanie dzienne dla dorosłych wynosi 150 mcg. Dla kobiet w ciąży zapotrzebowanie dzienne wzrasta do 175 mcg.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Jod to pierwiastek chemiczny przynależący do grupy fluorowców. Jest bardzo rozpowszechniony w przyrodzie – zawiera go woda, powietrze, gleba oraz żywe organizmy. Stanowi on niezbędny składnik pokarmowy diety człowieka i pełni szereg istotnych funkcji w ustroju. Jego niedobór może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto wiedzieć, gdzie występuje jod, jaką odgrywa rolę w organizmie i ile jodu potrzebuje zdrowa, dorosła osoba. Trzeba jednak pamiętać, że duże dawki jodu też nie są korzystne, mogą nawet przyczynić się do uszkodzenia nerek oraz ścian jelit i żołądka. 

   Dlaczego jod jest taki ważny?

Jod uczestniczy w wielu kluczowych procesach fizjologicznych i jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pierwiastek ten warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a dokładnie umożliwia produkcję trójjodotyroniny i tyroniny. Te syntetyzowane przez tarczycę hormony odpowiadają za metabolizm i wpływają na aktywność praktycznie wszystkich komórek w ustroju. Mało kto wie, że jod wpływa także na metabolizm energetyczny i przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu skóry.

   Czym grozi niedobór jodu?

Naukowo udowodniono, że niedostateczna ilość jodu w diecie koreluje z zaburzeniami pracy tarczycy, a w konsekwencji upośledza prawidłowy przebieg najważniejszych procesów życiowych i negatywnie wpływa na funkcje licznych narządów. 

Niedostateczna podaż jodu jest groźna nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Zaobserwowano, że u dzieci niedobór tego pierwiastka wiąże się ze spowolnieniem wzrostu i rozwoju fizycznego, osłabieniem funkcji poznawczych i motorycznych. 

   Jakie są naturalne źródła jodu?

Jod można znaleźć nie tylko w pożywieniu, ale także w powietrzu. Największe jego stężenie w powietrzu obserwuje się na terenach nadmorskich. Długie spacery brzegiem morza mogą okazać się doskonałym sposobem na przyjęcie dawki jodu. Podobnie kąpiele morskie – woda morska także zawiera jod, który wchłania się przez skórę. 

Jeśli chodzi po pożywienie, to najwyższym stężeniem jodu mogą poszczycić się organizmy morskie – ryby, jadalne skorupiaki, algi. Jod znajdziemy również w mięsie – szczególnie zasobna w ten pierwiastek jest wołowina i wieprzowina. Ponadto dobrym źródłem jodu jest mleko, biały ser oraz jaja. Trzeba też pamiętać, że sól kuchenna jest powszechnie jodowana właśnie w celu niwelowania niedoborów jodu w społeczeństwie. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje