0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Jasnota biała (Lamium album), zwana również Pokrzywą głuchą jest rośliną rosnącą w klimacie europejskim, zawierającą flawonoidy, olejki eteryczne, cholinę i tyraminę, śluzy i garbniki. Surowcem lekarskim jest kwiat jasnoty białej (Flos Lamii albi). Preparaty ziołowe mają działanie przeciwkrwotoczne (również w przypadku krwawień miesiączkowych), powlekające i ściągające (śluzy), oczyszczające (usuwanie szkodliwych metabolitów poza organizm), przeciwzapalne (szczególnie w stanach zapalnych dróg rodnych) oraz nieżytach górnych dróg oddechowych, osłonowe (eliminuje podrażnienie błony śluzowej żołądka, uczucie przepełnienia żołądka i wzdęcia). W przypadku schorzeń występujących u mężczyzn wpływa m.in. na podtrzymywanie czynności gruczołu krokowego. Występuje również jako składnik mieszanek ziołowych zmniejszających nerwowość, polepszających jakość snu, wzmacniających odporność. Odnotowano wpływ działania na wydolność serca, szczególnie w okresie pooperacyjnym i w czasie rekonwalescencji. Ziele jasnoty białej znajduje zastosowanie do użytku zewnętrznego, szczególnie w leczeniu trądziku młodzieńczego, czy świądzie skóry. Stosowana w okładach przyspiesza gojenie ran i skaleczeń. Na rynku dostępna w postaci monopreparatu i mieszanek ziołowych wieloskładnikowych o różnorakim działaniu.

Jasnota biała (Lamium album) to wieloletnia roślina z rodziny jasnotowatych. Z racji dużego podobieństwa do pokrzywy czasem jest nazywana białą pokrzywką albo martwą pokrzywą. Naturalnie można ją spotkać w ciepłym i umiarkowanym klimacie, jest szeroko rozpowszechniona w Europie, Azji, występuje także w Indiach, Nepalu i Pakistanie. Jasnota biała jest rośliną leczniczą, a surowcem zielarskim są jej kwiaty. Zbierane ręcznie i suszone w zacienionym miejscu stanowią doskonałą bazę do przygotowaniu odwarów i naparów. Poleca się zwłaszcza kobietom, które odczuwają dolegliwości związane z miesiączką. 

   Jasnota biała – skład chemiczny 

Surowcem farmakopealnym są kwiaty jasnoty białej. Duże, białe lub kremowobiałe o dwuwargowej budowie pojawiają się między kwietniem a wrześniem. Są skarbnicą substancji aktywnych biologicznie. Stanowią źródło flawonoidów (m.in. rutyny i kwercetyny), garbników, glikozydów, choliny, związków irydowych, kwasów fenolowych, alkaloidów (w tym unikalnej lamiiny), śluzów i olejków eterycznych. 

   Jasnota biała – właściwości

Jasnota biała znajduje zastosowanie głównie w leczeniu kobiecych przypadłości. Pomaga zachować komfort podczas menstruacji, może też przyczyniać się do zwiększenia wydalania wody przez nerki, co ma duże znaczenie dla zapobiegania obrzękom. Ponadto korzystnie wpływa na apetyt i zdrowie układu pokarmowego. 

   Jasnota biała – preparaty 

Jasnota biała najczęściej jest dostępna w postaci wysuszonych, rozdrobnionych kwiatów. Służą one do przygotowania naparów na wodzie albo mleku. Na jedną szklankę zwykle stosuje się ok. 1-2 łyżki surowca. Jasnota biała jest też częstym składnikiem rozmaitych mieszanek ziołowych. Łączy się ją np. z białą koniczną, podbiałem pospolitym, krwawnikiem pospolitym, miętą pieprzową albo korą wierzby białej. 

    Jasnota biała – środki ostrożności  

Jasnota biała jest uznawana za bezpieczną dla organizmu. W piśmiennictwie można spotkać się z opinią, że picie nawet 6 szklanek naparu dziennie nie wywołuje zatrucia. Napary na bazie tej rośliny zdecydowanie odradza się kobietom w ciąży, ponieważ nie jest znany ich wpływ na płód. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje