0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Holy basil (bazylia azjatycka), znana także jako Tulsi, to roślina stosowana w Ajurwedzie w celu ogólnej poprawy zdrowia oraz długiego życia. Odznacza się m.in. aktywnością przeciwbakteryjną, przeciwwirusową, przeciwzapalną, kardioochronną oraz hepatoprotekcyjną.

Przez tysiące lat wykorzystywania w Ajurwedzie, roślina ta uznawana jest za adaptogen, który równoważy przebieg procesów zachodzących w ciele, pomocnych do przystosowania się do stresu. Oprócz działania przeciwstresowego, uważa się także, że Holy basil promuje długowieczność, sprzyja wyostrzeniu pamięci, a także wzmacnia układ immunologiczny oraz poprawia libido.

W suplementach diety stosowany jest tradycyjnie ekstrakt z liści bazylii azjatyckiej. Preparaty zawierające Tulsi znajdują zastosowanie m.in. w przypadku długotrwałego stresu psychicznego, podeszłego wieku, nagromadzeniu toksyn, pogorszenia funkcji poznawczych i spadku libido. 

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Holy basil, czyli święta bazylia albo Tulsi to popularne nazwy, jakimi określa się bazylię azjatycką (Ocimum sanctum). To bardzo ważna roślina w tradycyjnej medycynie indyjskiej, uznawana nawet za „królową ziół”. Jej ojczyzną jest tropikalna Azja, choć z powodzeniem hoduje się ją nawet w umiarkowanym klimacie. Bazylia azjatycka jest niewielka, osiąga wysokość maksymalnie 1 m. Ma podłużne, ząbkowane liście i drobne kwiaty na szczytach licznych pędów. Do celów leczniczych wykorzystuje się owe jajowate liście. Święta bazylia jest zaliczana jest adaptogenów, co oznacza, że może wspomagać organizm w czasie stresu. 

   Substancje aktywne bazylii azjatyckiej  

Liście Tulsi są bogate w białko, zawierają niewiele węglowodanów i znikomą ilość tłuszczy. Ponadto można w nich znaleźć witaminy (A,C) i minerały (wapń, żelazo, fosfor). Surowiec to także skarbnica różnorodnych substancji aktywnych biologicznie. Przyjmuje się, że za terapeutyczne właściwości ziela odpowiada eugenol i kwas ursolowy, nieco mniejszą rolę odgrywają kwasy: oleanowy i rozmarynowy, karwakrol oraz chlorofil. Suplementy diety zawierające ekstrakt z bazylii azjatyckiej zwykle standaryzuje się na zawartość kwasu ursolowego.

   Działanie bazylii azjatyckiej 

Tulsi jest znana z korzystnego wpływu na witalność organizmu. Podobnie jak inne adaptogeny znakomicie sprawdza się w okresie nasilonego stresu. Pomaga utrzymać zdrowie psychiczne i fizyczne, korzystnie wpływa na serce. Ponadto promuje zdrowie układu oddechowego. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne i jest dobra dla odporności. 

   Jak stosować bazylię azjatycką  

Nie ma jednoznacznych wytycznych odnośnie dawkowania bazylii azjatyckiej. Wiele zależy od rodzaju preparatu. Na rynku można spotkać ekstrakty kapsułkowane, płynne, produkty w postać żelek, gum do żucia, tabletek. Dostępny jest też sproszkowany susz do przyrządzania naparu. Jeśli chodzi o ekstrakt w kapsułkach, to najczęściej stosuje się dawki rzędu 300-500 mg na dobę. 

    Profil bezpieczeństwa

Bazylia azjatycka cieszy się opinią rośliny bardzo bezpiecznej dla organizmu. U większości osób jest znakomicie tolerowana i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Brakuje dowodów naukowych na to, że jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, dlatego zaleca się, by nie stosowały one preparatów na bazie Tulsi. Anegdotyczne dowody sugerują, że bazylia azjatycka może pozytywnie wpłynąć na sen, poleca się stosować ją w godzinach wieczornych. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje