Goryczka żółta (Gentiana lutea) to wieloletnia roślina należąca do rodziny goryczkowatych, której korzyści terapeutyczne znane są już od II w p.n.e. Goryczka żółta rośnie dziko w górskich terenach środkowej i południowej Europy oraz Azji Mniejszej.
Sekoirydoidy (głównie amarogentyna, amaropanina i amarosweryna) – substancje gorzkie znajdujące się w roślinie – drażnią kubki smakowe, przez co wpływają pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych: śliny, soku żołądkowego, soku trzustkowego i żółci. Ekstrakt z goryczki żółtej odznacza się ponadto aktywnością przeciwzapalną, przeciwdrobnoustrojową, przeciwgrzybiczą (działa hamująco wobec Fusarium oxysporum, Aspergillus fumigatus, Aspergillus niger, Penicillium digitatum) i immunomodulującą, a także wpływa na ogólne wzmocnienie organizmu.
Preparaty na bazie wyciągu z korzenia goryczki żółtej znajdują zastosowanie m.in. w przypadku zmniejszonej produkcji soku żołądkowego, niedoczynności ślinianek, zaburzeń łaknienia, niestrawności, zaparcia, wzdęcia, a także w dysfunkcjach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Oprócz swojego zbawiennego wpływu na układ trawienny, wyciąg z goryczki żółtej może także m.in. usprawniać gojenie ran, stymulować przemianę materii czy pobudzać pracę układu nerwowego.