Glukorafanina – związek występujący naturalnie w brokułach (szczególnie w jego kiełkach), będący prekursorem aktywnego biologicznie sulforafanu. Konwersja glukorafaniny do sulforafanu zachodzi pod wpływem enzymu zawartego w tkankach brokuła, może być również (choć mniej efektywnie) przeprowadzana przez bakterie probiotyczne zasiedlające jelito grube człowieka. Suplementacja glukorafaniną wykazuje swoją efektywność przez stymulację wytwarzania sulforafanu.
Związek ten należący do grupy izotiocyjanin wykazuje istotne właściwości przeciwnowotworowe. Na tle innych suplementów tego typu wyróżnia go wielopłaszczyznowość działania. Działa hamująco na rozwój komórek nowotworowych od momentu ich tworzenia się, przez proliferację, po ograniczanie ryzyka powstawania przerzutów.
Ponadto, sulforafan wskazywany jest jako skuteczny sposób na walkę z bakteriami Helicobacter pylori odpowiadającymi za powstawanie wrzodów w obrębie żołądka i dwunastnicy. Niektóre źródła wskazują, że efektywność sulforafanu na tym polu jest na tyle istotna, że może on być skuteczny nawet wobec antybiotykoopornych form Helicobacter pylori.
Sulforafan wykazuje również właściwości atyoksydacyjne. Może redukować ilość wolnych rodników w ustroju, redukując stres oksydacyjny. Ponadto, przypisuje mu się właściwości przeciwzapalne. Może także optymalizować profil lipidowy poprzez zwiększanie stężenia lipoproteiny HDL oraz obniżana poziomu lipoproteiny LDL.