Ginkgo biloba, czyli miłorząb dwuklapowy, to drzewo, które naturalnie występuje w Chinach. Do Europy roślina ta przywędrowała z Japonii, dlatego czasem bywa błędnie nazywana miłorzębem japońskim. Pod wieloma względami jest to drzewo niezwykłe. Uchodzi za magiczne – w Chinach wierzy się, że zwiększa płodność i zapewnia urodzaj, a nawet chroni przed pożarami. Oprócz tego przypisuje się mu liczne właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim są liście. Naukowo udowodniono, że ekstrakty z liści miłorzębu dwuklapowego korzystnie wpływają na funkcje poznawcze i układ krążenia.
Składniki aktywne liści miłorzębu dwuklapowego
W liściach Ginkgo biloba naukowcy zidentyfikowali ponad 60 różnych substancji aktywnych biologicznie. Choć praktycznie wszystkie wykazują aktywność farmakologiczną, to jednak kluczową rolę odgrywają dwie grupy – flawonoidy (zwłaszcza kwercetyna, izoramnetyna, kemferol, biflawony i OPC) praz terpenoidy (ginkolidy A, B, C, J, M i bilobalid).
Działanie miłorzębu dwuklapowego
Główny mechanizm działania ekstraktów z Ginkgo biloba jest związany z antyoksydacyjnymi właściwościami substancji aktywnych występujących w liściach rośliny. Działają one ochronnie względem DNA, białek oraz lipidów i zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym. Odnotowano również, że związki te korzystnie wpływają na układ krwionośny i krążenie krwi, również w mózgu. Korzystnie wpływa to na pamięć i procesy poznawcze. Wiele badań nad działaniem miłorzębu dwuklapowego prowadzono z udziałem osób starszych, zmagających się z łagodnymi formami demencji.
Jak dawkować Ginkgo biloba?
Brak oficjalnych wytycznych związanych z dawkowaniem ekstraktów z miłorzębu dwuklapowego. Przeważnie stosuje się dawki rzędu 120-240 mg w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Ekstrakt powinien być standaryzowany i zawierać określoną ilość substancji aktywnych (glikozydów flawonowych, laktonów).
Środki ostrożności
Ekstrakty z miłorzębu dwuklapowego są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Działania niepożądane pojawiają się rzadko i przeważnie dotyczą układu pokarmowego (wymioty, biegunka, nudności) albo nerwowego (bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie). W piśmiennictwie można spotkać się z informacją, jakoby ekstrakt z Ginkgo biloba zwiększał ryzyko krwawień albo wydłużał czas krwawienia, jednak opisywane przypadki są rzadkie.