Galantamina to trzeciorzędowy alkaloid naturalnego pochodzenia, pozyskiwany z cebulek przebiśniegu, swobodnie pokonujący barierę krew-mózg i posiadający zdolność do odwracalnej inhibicji acetylocholinoesterazy.
Zgodnie z hipotezą cholinergiczną, uważaną obecnie za najbardziej prawdopodobną, u podłoża choroby Alzheimera leżą zaburzenia układu cholinergicznego. Obserwuje się także obniżoną ilość acetylocholiny. W oparciu o to zjawisko zastosowanie znajduje galantamina podawana jako lek osobom z otępieniem typu Alzheimera.
Mechanizm działania galantaminy opiera się na zwiększeniu poziomu acetylocholiny – neuroprzekaźnika biorącego udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, zarówno w ośrodkowym, jak i obwodowym układzie nerwowym. Poprzez blokowanie rozkładającego ją enzymu, jakim jest acetylocholinoesteraza (AChE), dochodzi do wzrostu stężenia acetylocholiny w obszarach mózgu.
Jako składnik suplementów diety, galantamina znajduje zastosowanie jako substancja nootropowa, optymalizująca możliwości poznawcze, wyostrzająca umysł, poprawiająca pamięć, uwagę i motywację. Ponadto odznacza się działaniem odprężającym, dzięki czemu doskonale sprawdza się przyjmowana na noc, umożliwiając wywołanie głębokiego, wysokiej jakości snu.