Forskolina to organiczny związek chemiczny, który przynależy do diterpenów labdanowych. Jest pozyskiwany z rośliny zwanej pokrzywą indyjską (Coleus forskohlii). Na tle pozostałych diterpenów wyróżnia się dość oryginalną budową chemiczną (obecność pierścienia heterocyklicznego) i unikalnymi właściwościami funkcjonalnymi. W badaniach laboratoryjnych udowodniono, że forskolina pomaga zwiększyć poziom cAMP. To można wykorzystać w rozmaitych celach, chociażby do usprawnienia redukcji nadmiernej masy ciała. Ekstrakty z pokrzywy indyjskiej standaryzowane na zawartość forskoliny cieszą się dużą popularnością wśród osób odchudzających się. Można je nabyć w sklepach z suplementami diety.
Jak działa forskolina?
Naukowcy są w stanie bardzo precyzyjnie wyjaśnić jak działa forskolina. Udowodniono, że związek ten jest zdolny do aktywowania enzymu cyklazy adenylowej, a dzięki temu nasila się produkcja cyklicznego AMP (cAMP) z adenozyno-5’-trifosforanu (ATP). Dlaczego to takie ważne i jak może przełożyć się na funkcjonowanie organizmu? Otóż najważniejszym graczem w tej układance pozostaje cAMP, który reguluje i kontroluje aktywność licznych enzymów w komórce. Ten drugorzędowy przekaźnik jest niezbędny do prawidłowej, biologicznej odpowiedzi komórek na działanie hormonów i inne sygnały pozakomórkowe. Ponadto jest on zaangażowany w komunikację komórkową na osi podwzgórze – przysadka mózgowa.
Forskolina – dla kogo?
Forskolina wspomaga regulowanie metabolizmu tłuszczów i sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, dlatego najczęściej sięgają po nią osoby zmagające się z otyłością. Mechanizm działania tej substancji jest zupełnie odmienny od tego, który wykazują popularne środki na odchudzanie, dlatego ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych pozostaje znikome.
Czy forskolina jest bezpieczna?
Większość danych naukowych pokazuje, że ekstrakty, które zawierają forskolinę są bezpieczne. W badaniach klinicznych nie zaobserwowano żadnych objawów wskazujących na jej toksyczne właściwości. U osób, które stosowały rekomendowane dawki nie pojawiły się żadne istotne działania niepożądane. Trzeba jednak podkreślić, że brakuje badań prowadzonych z udziałem kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieci, dlatego te grupy konsumentów powinny unikać stosowania suplementów diety zawierających forskolinę.
Jaka dawka forskoliny?
Piśmiennictwo naukowe nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka dawka ekstraktu zawierającego forskolinę powinna być stosowana w celach leczniczych. Można spróbować odnieść się do badań klinicznych, w których najczęściej stosowano dwa razy dziennie 250 mg ekstraktu z pokrzywy indyjskiej, standaryzowanego na zawartość 10% forskoliny. W przeliczeniu daje to 50 mg forskoliny na dobę.