Ekstrakt Balsamowca Mukul (2,5% Guggulsteronów) to jedyna w swoim rodzaju substancja o bardzo szerokim spektrum aktywności biologicznej. Jest doskonale znana w krajach azjatyckich, gdzie stanowi podstawę tradycyjnej medycyny ludowej. Pozyskuje się ją z drzewa zwanego balsamowcem indyjskim (Commiphora mukul). To niepozorne drzewko, a w zasadzie krzewinka, wydziela wonną, gumowatą żywicę zwaną guggul. Zawiera ona wiele różnorodnych substancji chemicznych, z których najważniejsze są nazywane guggulsteronami. Preparaty na bazie żywicy guggul kompleksowo oddziałują na organizm i mogą być pomocne przy wielu problemach zdrowotnych.
Ekstrakt Balsamowca Mukul – skład chemiczny
Ekstrakt Balsamowca Mukul zawiera mieszaninę rozmaitych fitoskładników, takich jak monoterpenoidy, seskwiterpenoidy, diterpenoidy, triterpenoidy, steroidy, flawonoidy, lignany, polisacharydy i aminokwasy. Za kluczowe i najbardziej aktywne związki są uznawane guggulsterony.
Ekstrakt Balsamowca Mukul – właściwości
Guggul ma długą historię stosowania w medycynie ajurwedyjskiej. Wspomaga czynności tarczycy, sprzyja utrzymaniu w dobrej kondycji kości i stawów, korzystnie wpływa na stan skóry. Ponadto wspiera metabolizm glukozy oraz tłuszczy i pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Może też ułatwić kontrolę masy ciała. Guggul wykazuje właściwości antyoksydacyjne i wspomaga odporność. Jest często polecany kobietom miesiączkującym – łagodzi dolegliwości związane z menstruacją i wspiera rozrodczość. Oprócz tego pozytywnie oddziałuje na centralny system nerwowy.
Guggul – preparaty
W sklepach zielarskich można kupić guggul w różnej postaci – w formie kryształków żywicy do sporządzenia wywaru, w postaci nalewki albo w postaci ekstraktu standaryzowanego na zawartość guggulsteronów. Ten ostatni najczęściej zamknięty jest w wygodnych do stosowania kapsułkach.
Ekstrakt Balsamowca Mukul – środki ostrożności
Żywica guggul wchodzi w interakcję z wieloma lekami (w tym z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi), dlatego osoby, które zażywają jakiekolwiek medykamenty powinny poradzić się lekarza zanim sięgną po ekstrakt Balsamowca Mukul. Preparaty zawierające guggul nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży ani matek karmiących piersią.