0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

EGCG (galusan epigalokatechiny) - związek występujący w postaci naturalnej w liściach herbaty zielonej i szałwi muszkatołowej. Silny przeciwutleniacz powodujący usuwanie wolnych rodników tlenowych poza organizm. Posiada potencjał termogeniczny (spotęgowany przy połączeniu z innymi substancjami m.in. kofeiną, kapsaicyną itp.), pozwalający na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. Wpływa profilaktycznie na skutki przerostu gruczołowego krokowego (prostaty) i łysienia typu męskiego. Zalecany do stosowania osobom aktywnym fizycznie i zawodowo, dla utrzymania składu ciała i estetyki sylwetki. Jest składnikiem spalaczy tłuszczu, pozwalających na szybsze odchudzenie.

Dawkowanie: 50–500 mg na dobę.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

EGCG to skrótowa nazwa galusanu epigallokatechiny. Ten organiczny związek chemiczny jest pochodną katechiny. Należy do grupy flawonoidów, a dokładnie do polifenoli. Występuje w roślinach – szczególnie zasobne są w niego liście zielonej herbaty. Jest silnym przeciwutleniaczem, na tym polu przebija nawet witaminę C. Liczne badania naukowe wskazują, że EGCG może mieć korzystny wpływ na funkcje ludzkiego organizmu, dlatego związek ten jest częstym składnikiem suplementów diety. Do najpopularniejszych należą preparaty z ekstraktem z zielonej herbaty, standaryzowanym na zawartość EGCG.

   Gdzie występuje EGCG?

Najbardziej znanym i najobfitszym źródłem EGCG jest zielona herbata. Przypuszcza się, że wszystkie korzystne właściwości, jakie rzekomo wynikają z jej picia, są powodowane niczym innym, jak obecnością dużych ilości galusanu epigalookatechiny. Oprócz tego niewielkie ilości EGCG można znaleźć w owocach, zwłaszcza żurawinie, truskawkach, jeżynach, kiwi, wiśniach, gruszkach, jabłkach i awokado oraz orzechach takich jak pekany, pistacje i orzechy laskowe. 

   Jakie właściwości ma EGCG

Galusan epigallokatechiny to potężny przeciwutleniacz. Pomaga chronić DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami, jakie powodują wolne rodniki. Ponadto przypisuje się mu zdolność do poprawy rozszerzenia naczyń krwionośnych. Z tym wiąże się kolejna korzyść dla ustroju, jaką jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. EGCG wspomaga również utrzymanie właściwego stężenia glukozy w surowicy. Badania wskazują, że EGCG może mieć istotny wkład w utrzymanie lub osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Związek ten często wchodzi w skład preparatów odchudzających. 

   Jak stosować EGCG? 

Nie ma konkretnych zaleceń dotyczących dawkowania galusanu epigallokatechiny. Specjaliści obliczyli, że jedna filiżanka (250 ml) zielonej herbaty dostarcza ok. 50-100 mg tego związku. W badaniach naukowych często stosowano znacznie wyższe dawki. W piśmiennictwie najczęściej spotyka się zalecenie, aby stosować 250 mg EGCG dziennie. Przy wyższych dawkach należy zachować ostrożność - zaobserwowano, że dawki równe lub większe niż 800 mg EGCG mogą zwiększać poziom transaminaz we krwi, co z kolei może sugerować uszkodzenie wątroby. 

    EGCG skutki uboczne

EGCG uchodzi za związek bezpieczny dla ludzkiego organizmu. W rzadkich przypadkach w trakcie stosowania preparatów z EGCG mogą występować zawroty głowy i spadki cukru we krwi. Specjaliści nie są zgodni co do tego, czy jest to skutek uboczny EGCG, czy też efekt zanieczyszczenia suplementów jakimiś toksycznymi substancjami. Kobiety w okresie ciąży i laktacji powinny unikać suplementów zawierających EGCG. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje