0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Dzięgiel chiński (Dong Quai) to roślina, której korzeń używany jest od tysięcy lat w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, przynosząc korzyści głównie kobietom – niweluje dyskomfort towarzyszący menstruacji oraz menopauzie. Z tego względu roślina ta nazywana jest niekiedy „kobiecym żeń-szeniem”.

Za większość prozdrowotnych działań rośliny odpowiada kumaryna, która wpływa m.in. na rozszerzenie naczyń krwionośnych (zwiększając ukrwienie macicy i innych narządów) oraz funkcjonowanie układu nerwowego (uspokaja, niweluje objawy depresyjne i wahania nastroju). Dodatkowo w roślinie znaleźć może substancje takie jak fitoestrogeny, beta-sitosterol czy kwas ferulowy.

Dong Quai optymalizuje gospodarkę hormonalną, przeciwdziała osteoporozie, pomaga uregulować cykle miesiączkowe, łagodzi objawy menopauzy i PMS, poprawia libido. Wykazano także, że posiada właściwości antyoksydacyjne i wzmacnia odporność. Może się sprawdzać również w przypadku nadciśnienia, zaparć, łuszczycy, napadów alergii i anemii.

Suplementacja Dong Quai polecana jest w szczególności płci pięknej, przynosząc ulgę w przypadku dolegliwości natury kobiecej.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Dzięgiel chiński (Angelica sinensis), znany także jako Dong Quai, to roślina z rodziny selerowatych, naturalnie występująca w Chinach. Jest znana i chętnie wykorzystywana w systemie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC). TMC podkreśla jej zbawienny wpływ na zdrowie kobiecego organizmu, dlatego dzięgiel chiński bywa określany mianem
„żeńskiego żeń-szenia”.  W Europie zastosowanie rośliny jest nieco szersze, obejmuje również wsparcie układu moczowo-płciowego i wspomaganie kondycji stawów. Roślinę ceni się także za właściwości antyoksydacyjne. 

   Surowiec zielarski

Najcenniejszą częścią dzięgla chińskiego jest korzeń. Cały lub pokruszony, wolny od korzonków, wysuszony w dymie, stanowi skarbnicę składników aktywnych biologicznie. Jest zasobny w fitoestrogeny, kwas ferulowy i olejki eteryczne. Zawiera także kumarynę i sporą dawkę witaminy E. Oprócz tego można w nim znaleźć kwas foliowy i witaminę B12

   Dzięgiel chiński – lecznicze właściwości

Wyciągi wodne i etanolowe z korzenia dzięgla chińskiego korzystnie wpływają na ciało i wspierają ogólną kondycję psychofizyczną. Obecne w roślinie substancje wspomagają transport tlenu w organizmie i chronią komórki oraz tkanki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ponadto przyczyniają się do utrzymania prawidłowego stanu stawów i mają zbawienny wpływ na kobiecy układ moczowo – płciowy. 

Zielarze najczęściej polecają dzięgiel chiński kobietom, zarówno miesiączkującym, jak i tym, które weszły w okres klimakterium. Na rynku są dostępne preparaty zawierający wyłącznie dzięgiel chiński, choć bardzo często łączy się go z innymi roślinami, znanymi z korzystnego wpływu na kobiecy organizm (np. pluskwica groniasta, niepokalanek mnisi, dziki pochrzyn). 

    Przeciwwskazania do stosowania 

Badań naukowych nad właściwościami dzięgla chińskiego jest niewiele, a roślina ta jest popularna głównie w Chinach. Z tego powodu nie ma danych dotyczących dawkowania i jest mało informacji na temat bezpieczeństw stosowania. Wiadomo na pewno, że preparaty na bazie tej rośliny nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Odradza się je również kobietom, które stosują doustną antykoncepcję i hormonalną terapię zastępczą. Ostrożność powinny zachować osoby uczulone na rośliny selerowate (seler, marchew, anyż), gdyż u nich dzięgiel chiński może wywołać reakcję alergiczną. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje