Damiana (Turnera diffusa) to roślina z rodziny męczennicowatych. Obszar jej występowania obejmuje Karaiby, Amerykę Północną i Południową, a także Indie i Afrykę. Roślina ta jest niewielką krzewinką o wonnych liściach, które wykorzystuje się w celach leczniczych. Przypuszcza się, że za odkryciem terapeutycznych właściwości damiany stoją Majowie. W XVII wieku wieści o niezwykłym działaniu rośliny dotarły do Europy. Naukowcy zaczęli badać tę niepozorną krzewinkę – udało im się zidentyfikować wiele substancji aktywnych biologicznie obecnych w zielu i rozpoznać mechanizmy ich działania. Współcześnie damiana jest traktowana jako wsparcie kondycji psychicznej oraz afrodyzjak i promotor zdrowia seksualnego.
Damiana – skład fitochemiczny
Surowcem zielarskim są liście damiany. Są one zasobne we flawonoidy, głównie pochodne luteoliny i apigeniny. Jest wśród nich unikalny C-glikozyd flawonoidowy, którego nie znaleziono w żadnej innej roślinie. Z tego względu wykorzystuje się go do badań standaryzacyjnych i sprawdzania, czy produkty, które deklarują zawartość ekstraktu z liści damiany, faktycznie bazują na tej roślinie. Oprócz tego liście Turnera diffusa zawierają węglowodany, białka, witaminę C, pierwiastki (magnez, cynk, żelazo, miedź). Ważną składową liści rośliny jest olejek eteryczny, w którym zidentyfikowano blisko 50 różnych związków chemicznych.
Damiana – właściwości
Wyciągi z liści damiany mogą być stosowane w różnych celach. Sprzyjają one utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, a ponadto regulują perystaltykę żołądka, przez co przyczyniają się do kontroli masy ciała. Oprócz tego są znane z korzystnego wpływu na zdrowie seksualne. Dobrze działają na kondycję psychiczną w warunkach stresu i napięcia nerwowego, pomagając utrzymać optymalną aktywność umysłową i poznawczą.
Damiana – dawkowanie
Aktualny stan wiedzy i dostępne wyniki badań naukowych nie pozwalają określić zalecanej dawki ekstraktów z liści damiany. Zazwyczaj stosuje się dawki rzędu 350-500 mg na dobę. Przyjmuje się, że są one bezpieczne dla organizmu. Objawy zatrucia obserwowano przy spożywaniu bardzo dużych dawek, rzędu 200 g ekstraktu z liści damiany.
Damiana – środki ostrożności
Nie ma wystarczających dowodów na to, że liście damiany są bezpieczne dla kobiet w okresie ciąży i laktacji. Wydaje się też, że preparaty z liśćmi damiany mogą wpływać na poziom cukru we krwi, dlatego diabetycy powinni skonsultować się ze specjalistą zanim podejmą decyzję o suplementacji.