Czystek kreteński (Cistus creticus), nazywany także czystkiem szarym, to roślina, której potencjał terapeutyczny znany jest już od IV w p.n.e. Wstępuje m.in. na terenie Francji, Bułgarii, Maroko, Albanii oraz Turcji, i jest jednym z ważnych składowych półsuchych obszarów basenu Morza Śródziemnego.
Rośliny przynależące do rodzaju Cistus sp. odznaczają się bogatą zawartością związków flawonoidowych, głównie kemferolu, flawonoli i kwercetyny. Ponadto są źródłem olejków eterycznych o właściwościach przeciwbakteryjnych; w olejkach C. creticus ssp. Creticus dominującymi związkami są diterpeny. Czystek kreteński jest najszlachetniejszą odmianą czystka.
Surowcem stosowanym w celach terapeutycznych są suszone liście oraz ziele czystka. Roślina ta znajduje zastosowanie w szczególności w terapii boreliozy, infekcji wirusowych oraz chorób przeziębieniowych (zapalenie gardła, angina, infekcje układu moczowego itp.).
Suplementacja wyciągu z czystka zalecana jest głównie w okresie zwiększonej podatności na przeziębienia oraz zachorowań na boreliozę.